درب ضد حریق

  • 10 مرداد , 1400
  • 246 نفر

درب های مقاوم دربرابر حریق 

درب ضد حریق به  دربی گفته می شود که در مقابله حریق و گسترش  آتش به مکان های دیگر جلوگیری میکند وجود این درب های ضد حریق مقاوم علاوه بر گسترش آتش سوزی در زمان حادثه  می تواند باعث همه گیری آتش به همه جای ساختمان شود در بیمارستان ها وساختمان های صنعتی که در آن ایمنی باید در حد بسیار بالایی قرار بگیرد وجد این درب های ضد حریق می تواند هزینه های مالی و جانی بسیاری را کاهش دهد.
. درب مقاوم در برابر آتش ( درب ضد حریق ) با توجه به میزان مقاومت در برابر حریق (آتش) نقش اساسی در زمینه محافظت در برابر آتش و پیشگیری از ضرر و زیان  حاصل از آن را دارد . آنها به عنوان سیستم عایقی در برابر آتش برای جلوگیری از انتشار آتش و دود در بخشهای مختلف ساختمان به کار می روند. دربهای ضد حریق، فراری ایمن از سازه ها و ساختمانها را در مواقع وقوع آتش، زلزله و غیره امکان پذیر می نماید با استفاده از درب های ضد حریق شرکت بی تا انرژی دارنده برنده ثبت شده BEPK.COدرکشور می باشد با سال ها تجربه در زمینه تجهیزات آتش نشانی و اطفاءحریق همچنین عرضه کننده بهترین انواع درب ضد حریق در ایران می باشد.
درب ضد حریق در چه مکان هایی باید استفاده شود
1. درب های خروج اضطراری برج های مسکونی و اداری
2. درب مخصوص نیروگاه برق
3. درب بیمارستانی
4. درب خزانه ها و انبار

ویژگی های درب ضدحریق

 
سهولت استفاده از آن هنگام حادثه:
درب ضد حریق به عنوان راه فرار در مواقع خاص مانند آتش سوزی مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا رنگ آنها قرمز روشن است تا در مواقع اضطراری قابل رویت باشد و همچنین امکان باز شدن آن با هل دادن دستگیره در زمان مواجه با آتش وجود دارد.
میزان دید
وجود قسمت شیشه ای (دریچه بازدید) در درب ضد حریق ، باعث رویت آتش و دود در محوطه آتش، جهت جلوگیری از برخورد با آن.
مقاومت و پایداری در برابر آتش
مهم ترین فاکتور درب ضد حریق، میزان مقاومت در برابر آتش است. این میزان مقاومت در برابر آتش بدون صدمه دیدن و تغییر شکل درب در مدت زمان مشخص تعیین می شود. میزان مقاومت درب ضد حریق، بر حسب دقیقه محاسبه شده ( گاهی بر ساعت ) و میزان استقامت آن در تقابل با آتش می باشد.
فشردگی هوا و عایق دود
درب ضد حریق راه دسترسی خروجی امن از محوطه آتش گرفته می باشد. در نتیجه مهم است که از نفوذ دود به خروجی امن جلوگیری کند و به همین منظور عایق دود هم دارد.
عایق صوتی
این نوع درب ها در اماکنی مانند مدرسه، تئاتر، استودیو و غیره به کار می رود. علاوه بر خاصیت ضد حریق بودن عایق صوتی نیز بوده و می توانند از ورود سر و صدای ناخواسته به داخل محیط جلوگیری کنند
مشخصات فنی درب ضد حریق
 
درب های ضد حریق ساخته شده از ورق فولادی می باشند. 
ضخامت کلاف : ورق روغنی 2 میلیمتر 
ضخامت لنگه : ورق 1.5 میلیمتر روغنی 
عایق داخل لنگه : پشم سرامیک یا پشم سنگ است ، هر عدد درب ضد حریق دارای لولای فولادی ضد سایش می باشد 
پوشش رنگ : الکترواستاتیک 
قفل آنتی پنیک در انواع مختلف بستگی به کاربری ساختمان دارد.
 
درب ضد حریق با تایید آتش نشانی
درب های ضد حریق فلزی با تاییده آتش نشانی دارای درب به همراه چهارچوب فلزی می باشد و ضخامت چهارچوب فلزی دو میلیمتر از ورق های هیدروکربن می باشد که تمام این موارد توسط خانه آتش سازمان آتش نشانی مورد تاییده قرار گرفته است.
ورق های فلزی در داخل لنگه درب نیز از PLATE هیدروکرین با ضخامت یک و شش دهم میل ساخته می شود. در داخل لنگه فلزی نیز استراکچر خاصی وجود دارد به این ترتیب که در قسمت هایی از درب که یرآق آلات و لولای درب ضد حریق فلزی نصب می شود شبکه فلزی داخلی تقویت می شود. البته باید بیان شود که در شبکه داخلی ورق های هیدروکربن علاوه بر بحث مقاومت ، موضوع نگهداری و ثابت نگه داشتن مواد داخل درب ضد حریق نیز مطرح می باشد که این مواد از قبیل پشم سنگ می باشد.
مهمترین ماده در داخل درب ضد حریق فلزی ، پشم سنگ استاندارد بدون مواد مضر می باشد که دانسیته ۸۰ دارد و تا دمای هشت صد و پنجاه درجه در برابر گرما مقاومت دارد. این پشم سنگ علاوه بر داشتن سرتیفیکت استاندارد از سازمان استاندارد ایران دارای درجه آ استاندارد نیز می باشد.
  رنگ رویه درب و چهارچوب از EPOXY POLYSTER که بصورت رنگ پاشی قطب های منفی و مثبت جریان الکتریکی بر روی ورق هیدروکربن صورت می گیرد.
از یراق مورد استفاده می توان از دستگیره Anti panic و لولای مخصوص درب های ضد حریق نام برد که همه ی این موارد توسط سازمان آتش نشانی مورد تایید قرار گرفته است. درزگیر دور لنگه درب نیز نقش بسزایی در جلوگیری از خروج گازهای سمی و دود در ساختمان مشتعل دارد و علاوه بر این بدلیل جلوگیری از ورود اکسیژن به محیط باعث کند شدن پروسه اشتعال می شود.

 

استاندارد درب های ضد حریق :

درب ضد حریق در ساختمان به منظور محافظت از مسیرهای فرار و جلوگیری از آتش سوزی کل ساختمان اجرا می گردد. گفتنی است تمامی دربهای ضد حریق باید دارای گواهینامه فنی تحمل در برابر حریق به میزان لازم از یک آزمایشگاه حریق مورد تایید باشند.
پیرو ابهامات موجود در خصوص در های مقاوم در برابر حریق، استاندارد ها، الزامات و معیارهای ارزیابی، بدین وسیله اعلام می گردد به دلیل عدم انتشار استاندارد ملی ایران در خصوص درهای مقاوم در برابر حریق و روش های آزمون آن این سازمان بدلیل اهمیت موضوع و مساعدت در جهت رفع مشکلات مالکین و شرکت های تولیدی و بازرگانی اقدام به تدوین اصول کلی در خصوص عرضه در های مقاوم در برابر حریق نموده است. از این رو در صورتی که درهای عرضه شده متناسب با الزامات اعلام شده در بندهای زیر باشند استفاده از آنان در پلکان خروج بلامانع است. لازم به ذکر است این اصول تا یک سال پس از تاریخ انتشار رسمی استاندارد ملی ایران در خصوص درهای مقاوم در برابر حریق و روش های آزمون معتبر می باشد و بعد از آن شرکت های تولیدی و بازرگانی ملزم به ارائه خدمات طبق استاندارد ملی ایران می باشند.
درب ورودی به دهلیز پلکان و لابی آسانسور در همه طبقات باید از نوع مقاوم، دود بند، خود بسته شو و بدون قفل و بست انتخاب و نصب گردد و به مدت 90 دقیقه در برابر حریق مقاوم باشد. در صورتی که درب ورودی واحد ها به لابی حداقل به مدت 90 دقیقه در برابر حریق مقاوم باشد، برای درب ورودی به دهلیز پلکان استفاده از درب مقاوم در برابر حریق به مدت 20 دقیقه بلامانع است.
درهای خروجی می بایست به راحتی قابل شناسایی باشند. بنابراین درهای خروجی باید کاملاً جدا از سازه ها و تزینات مجاور باشند. به دلیل داشتن دسترسی راحت به درهای خروجی، این دربها نباید توسط پرده، آویز و سایر تزیینات پنهان شوند. همچنین بر روی درها نباید آینه و سایر وسایل بازتابی نصب شود.
برا مشاوره و پشتیبانی با واحد فنی شرکت بی تا انرژی پارس کیش با شماره های موجود درسایت در ارتباط باشید.