ابعاد استاندارد جعبه های آتش نشانی

  • 10 مرداد , 1400
  • 239 نفر

ابعاد جعبه های آتش نشانی پیش ساخته:

جعبه های پیش ساخته آتش نشانی ابعاد مشخص شده ایی ندارند و برحسب نوع  مکان مورد استفاده ممکن است متفاوت باشد اما در کل یک نوع استاندارد مشخص شده ایی در ابعاد پیش ساخته این جعبه های آتش نشانی وجود دارد به عنوان مثال نمی توانیم بگوییم که یک جعبه حتما باید با طول x عرض y و عمق z باشد. اگر هم جعبه آتش نشانی به صورت آماده در بازار موجود است به صورت پیش ساخته اند فقط استاندارد را در تناسب ابعاد آنها را با توجه به سایز کپسول و قرقره ای که در آن تعبیه کرده اند قرار میگیرد، رعایت کرده اند. به همین دلیل بیشتر جعبه های آتش نشانی طبق سفارش مشتری ساخته می شوند ولی باید در نظر داشته باشید که در طراحی آنها ابعاد را طوری در نظر می گیرند که موارد لازم ماننده قرقره کپسول پودر خشک و سایر تجهیزات در آن فضای کافی داشته باشند.در شرکت بی تا انرژی پارس کیش انواع جعبه های باکیفیت با سایز های مختلف بر حسب استفاده در مکان و ساختمان مورد نظر خود را می توانید سفارش دهید ،لا داشتن جعبه های آتش نشانی بی تا انرژی پارس کیش دارنده برنده ثبت شده BEPK.CO  در کشور می باشد که اولین وارد کننده اتصالات گروود در کشور نیز می باشد GROOVED FITINGSامروز برای اتصالات لوله های گالوانیزه و بالا بردن طول عمر این لوله ها از اتصالات گروود استفاده می شود در مقالات دیگر درباره این اتصالات بسیار مهم در ساختمان ها توضیح خواهیم داد.
در ادامه ی این مطلب چند مورد مثال در خصوص تناسب بین ابعاد جعبه آتش نشانی و قرقره های موجود در آن برای شما می زنیم.

ابعاد استاندارد جعبه آتش نشانی 

فرض کنید یک قرقره با شلنگ 4.3 به طول 20 متر دارید، در این صورت جعبه آتش نشانی شما باید در ابعاد زیر ساخته شود.
طول : 70 سانتی متر
عرض : 70 سانتی متر
عمق : 18 سانتی متر
مثال 2:
فرض کنید یک جعبه ی اتش نشانی دو کابین با قابلیت نصب یک عدد کپسول 6 کیلوگرمی پودر و گاز نیاز دارید.
ارتفاع: 70 سانتی متر
عرض: 85 سانتی متر
عمق: 18 سانتی متر

نحوه نصب جعبه های آتش نشانی ؟

جعبه آتش نشانی باید حداکثر 1.110 (یک متر و ده سانتی متر) از سطح تمام شده ی کف ساختمان بالاتر باید و آنرا باید به صورت روکار یا توکار در راهرو و یا محلی که برای استفاده کنندگان در دسترس باشد نصب شود و طوری باشد که درهنگام حادثه به راحتی در دسترس همه باشد. برای همین بیشتر اوقات جعبه های آتش نشانی را در ورودی یا خروجی طبقات یا ساختمان و یا در نزدیکی درب خای خروج اضطراری نصب می کنند. از طرفی فاصله بین جعبه های آتش نشانی باید به صورتی باشد که در صورتی که بر حسب اتفاق یکی از جعبه های از کار افتاد یا مشکلی برای آنها پیش آمد جعبه ی اتش نشانی همجوار آن بتواند منطقه فعالیت آنرا پوشش دهد.
جعبه های آتش نشانی چطور ساخته می شوند؟
برای ساخت جعبه آتش نشانی ابتدا ورق مورد نظر برای ساخت جعبه را از نظر کیفیتی بررسی می کنند تا مشکلی نداشته باشد.
بعد از آن به قسمت برش کاری منتقل شده و در ابعاد و اندازه های مورد نیاز برش داده می شوند و گوشه زنی روی انها انجام می شود.
بعد از گوشه زنی و برش کاری که توسط بهترین دستگاه ها باید انجام می شود،نوبت به عملیات پانچ می شود، به این صورت که محل قفل، محل قرار گیری کلید یدکی، هواکش و ورودی لوله های آب روی آن نصب می شود.
بعد از آن جعبه های وارد مرحله خم کاری می شوند
بعد از خم کاری نوبت جوشکاری است که باید توسط دستگاه های پیشرفته انجام شود.
در این مرحله ابتا جهبه ها را درون وان های چربی گیری و فسفاته قرار می دهند و بعد از آن عملیات رنگ زدن آنها بوسیله رنگ کوره ای انجام می شود.
آخرین مرحله ی ساخت جعبه های آتش نشانی نصب تجهیزات دیگر مانند قفل و لولا و سایر یراق الات است.

ارتفاع استاندارد کپسول های آتش نشانی در بی تا انرژی چگونه است:

با توجه به اینکه از چه نوع کپسول آتش نشانی در ساختمان ، شرکت  ومنزل ... خود می خواهید استفاده نمایید. ارتفاع استاندارد نصب کپسول آتش نشانی متفاوت خواهد بود اما بر اساس استانداردNFPA، خاموش کننده هایی که دارای وزن کمتر از 40 پوند یا 18 کیلوگرم می باشد باید در ارتفاعی نصب شود که سر خاموش کننده از روی زمین در ارتفاع 1.5 قرار گیرد. اما خاموش کننده هایی که وزن بیش از 18 کیلوگرم دارند باید خاموش کننده در ارتفاعی نصب شود که سر خاموش کننده در ارتفاع یک متری از کف نصب شود. سایر خاموش کننده و کپسول های اتش نشانی به هر صورتی که نصب می شوند و یابه صورت سیار هستند باید در ارتفاع 10 سانتی متری از کف زمین قرار گیرد.
بهترین مکان برای نصب کپسول های آتش نشانی کجاست؟
کپسول های آتش نشانی باید در مکانی نصب شود که صدمه نبینند.
دقت کنید که کپسول ها در فضای باز و در تابش مستقیم نور خورشید،برف یا باران قرار نگیرند.
محل نصب آن دور از مواد اشتعال زا و خطرناک باشد.
در یک ساختمان بزرگ کپسول ها را طوری پخش کنید که دسترسی به آنها برای همه راحت باشد.
در کنار هر کپسول حتما دستورالعمل آنرا قرار دهید.
کپسول آتش نشانی خود را به طور منظم، سالیانه شارژ و سرویس کنید.
طبق استاندرد NFPA ارتفاع کپسول های آتش نشانی که وزن آنها کمتر از 18 کیلوگرم است باید به گونه ای نصب شوند که سر خاموش کننده ی آنها حد اکثر 1.5 متر از زمین فاصله داشته باشند.
کپسول های آتش نشانی باید در ورودی و خروجی ساختمان ها نصب شوند.
 
از چه کپسول آتش نشانی برای خاموش کردن چه موادی باید استفاده کرد:
خاموش کردن مواد خشک:به یاد داشته باشید که  زمانی که موادی اشتعال زا که خشک هستند مانند چوب، فرش، پارچه  و... باید از کپسول هایی که حاوی آب هستند استفاده کنید تا به راحتی آن آتش را خاموش کنید و کمتر خسارت به شما وارد شود.
خاموش کردن مایعات اشتعال زا: خاموش کردن مایعاتی یا مواد نیمه روان مانند رنگ، گیریس و... باید مانع رسیدن اکسیژن به آن ها شوید یا در اصطلاح آن ها را خفه کنید. به همین دلیل بهترین انتخاب برای خاموش کردن این نوع آتش ها استفاده از کپسول های پودر و گاز است، چون این کپسول ها یک لایه بر روی این مواد ایجاد می کنند و مانع رسیدن اکسیژن به آنها می شوند.
تجهیزات الکترونیکی: زمانی که می خواهید این تجهیزات یا تجهیزات دیگری که به گونه ای با برق در ارتباط هستند را خاموش کنید باید مراقب باشید که از کپسول هایی که بر پایه آب هستند استفاده کنید، همچنین استفاده از کپسول های پودر گاز باعث می شود که مواد موجود در آن باعث از کار افتادن قطعات کامپیوتری شود. به همین دلیل بهترین گزینه برای خاموش کردن آتش سوزی در قطعات کامپیوتری کپسول های Co2 است.
خاموش کردن تجهیزات فلزی: فلزهایی که خاصیت اشتعال زایی دارند مانند منیزیم و آلیلاژ های پتاسیم باید با استفاده از پودر های خشک 
 
 

 

از چه نوع گازی در کپسول های آتش نشانی استفاده می شود؟

در کپسول آتش نشانی از گاز با هدف کمک به انجام عملیات پاشش بوسیله ایجاد فشار و همچنین خنک کردن محل آتش سوزی استفاده می‌شود. دو نوع گاز در کپسول استفاده می‌شود که هر کدام خصوصیاتی دارد. 
 به عنوان مثال :
گاز کربن دی اکسید یا  CO2
هوای خشک
 
در کپسول های مختلف از این گازها بنا بر نوع ماده خاموش کننده ای که در کپسول آتش نشانی بکار رفته استفاده می‌شود.
گاز دی اکسید کربن پرکاربردترین و گازی است که در کپسول آتش نشانی بکار می‌رودو بیشترین استفاده را دارد. این نوع گاز به دلیل اینکه فشرده سازی راحت تری نسبت به سایر گازها دارد بیشتر استفاده می‌شود. همچنین وقتی این گاز فشرده شود دمای آن تا حد زیادی تنزل می‌یابد و در زمان آتش سوزی حرارت را به سرعت کاهش می دهد و باعث می‌شود آتش سوزی سریع مهار شود و از گستردگی آتیش به راحتی جلوگیری می کند 
از گاز دی اکسید کربن یا  CO2 در موارد زیر استفاده می‌شود:
کپسول های آتش نشانی پودر و گاز
کپسول آتش نشانی  CO2
کپسول هایی که خاموش کننده آن بر پایه آب نباشد 
 
از هوای خشک و فشرده در موارد زیر استفاده می‌شود:
کپسول های آتش نشانی آب و گاز 
کپسول های آتش نشانی فوم
 
به دلیل این که گاز  co2 در زمان آزاد شدن به شدت کاهش دما پیدا می‌کند و در نهایت کپسول آتشنشانی دچار یخ زدگی می‌شود پس بهتر است در کپسول های آتش نشانی آب و گاز و کپسول های آتش نشانی فوم از همان هوای خشک و فشرده استفاده کرد.
 برای اطلاع از قیمت و مشاوره درباره جعبه های آتش نشانی و تجهیزات اطفاء حریق شرکت بی تا انرژی پارس کیش با واحد پشتیبانی و شماره های موجود در سایت با ما درارتباط باشید.