اسپرینکلر

 • 27 تير , 1400
 • 340 نفر

اسپرینکلر خشک

اسپرينكلر یکی از قدیمی ترین تجهیزات آتش نشانی واطفاء حریق به شمار می آید. بر اساس آمار منتشر شده بیش از 80 درصد از سوانح آتش سوزی تنها به وسیله اسپرینکلرها مهار شده است.  خوشبختانه در کشور ما نیز استفاده از تجهیزات آتش نشانی روز به روز در حال توسعه است و مطابق با استانداردهای ساخت و ساز شهرداری استفاده از سیستم های اطفای حریق در ساختمان ها ضروری می باشد. سیستم های اسپرینکلر را با نام سيستم های  پاشش خودكار (Sprinkler System)  نیز شناخته می شود. اسپرینکلرها به عنوان تجهیزاتی جهت مقابله با آتش فعال  (Active Protection System) شناخته می شوند مي باشد.  تجهیزات سیستم اسپرینکلر شامل مانند یک منبع آب ، پمپ ، لوله های توزیع آب ، اتصالات، شيرآلات و پاشنده ها   (Sprinkler Head)  می باشند .


 

سیستم اسپرینکلر خشک

در سیستم های اطفای حریق با اسپرینکلر خشک جریان آب به وسیله فشار هوا به همراه نیتروژن بسته شده است در سیستم اسپرینکلر خشک نیز کارکرد افشانه بستگی به دما دارد که می تواند باعث باز شدن شير آب و کنترل حریق شود.در این سیستم اگر میزان فشار مورد نیاز برای آب به صورت ثقلی ایجاد نشده باشد از یک کلید اتوماتیک حساس به فشار در مسیر استفاده می شود  تا در مواقع لزوم پمپ آب را روشن کند
در بخش هایی که احتمال افت فشار آب در شبکه وجود دارد وجود این کلید و پمپ کمکی بسیار ضروری است . مکانیزم وعملکرد سیستم اسپرینکلر خشک را درتصویر زیر می توایند مشاهده کنید .


تفاوت اسپرینکلر خشک و تر

اسپرینکلرهای خشک ( Dry Pipe Sprinkler System ) به لوله هایی اتصال دارند که حاوی هوا هستند و هنگام بروز آتش هوای موجود در لوله های خالی شده و با کاهش فشار در لوله ها شیر آب باز شده و آب در سیستم جریان پیدا می کند. اما در سیستم های اطفای حریق تر آب در سیستم جریان دارد و با شکسته شدن محفظه شیشه ای در اسپرینکلر ، افشانه ها آب را بر روی آتش می پاشند.
 

نحوه عملکرد اسپرینکلر خشک

وظیفه اصلی اسپرینکلر مهار و جلوگیری از توسعه آتش در مراحل ابتدایی است .حباب شیشه ای موجود د راسپرینکلرها در مواجهه با آتش شکسته و باعث پاشیدن آب بر روی آتش می شوند. نحوه کارکرد اسپرینکلر خشک نیز به شرح زیر است.
شیر آب  در سیستم خشک به وسیله  فشار هوای درون لوله های متصل به اسپرینکلر ، بسته شده است.
 1. هنگام بروز حریق ، حرارت ناشی از حریق ، اسپرینکلرها را فعال می کند.
 2. هوا از اسپرینکلرهای باز شده خارج می شود.
 3. با کاهش فشار در لوله ها شیر آب باز می شود.
 4. آب  درون لوله ها جریان پیدا می کند.
 

 
کاربرد سیستم اطفای حریق اسپرینکلر

اسپرینکلر به عنوان یک سیستم اطفای حریق در تمام مراکزی که احتمال خطر آتش سوزی وجود دارد استفاده می شود مانند :
 • ساختمان های مسکونی
 • ساختمان های اداری و تفریحی
 • مجتمع های تجاری
 • پارکینگ های عمومی
 • هتل ها و مراکز اقامتی
 • بیمارستان ها و مراکز درمانی
 • سالن های همایش و....
 

قیمت اسپرینکلر خشک

برای خرید انواع اسپرینکلر خشک با بهترین قیمت با کارشناسان شرکت بی تا انرژی پارس کیش تماس حاصل فرمایید
شرکت بی تا انرژی پارس کیش در زمینه ی طراحی سیتم های اطفا حریق ، فروش لوله گالوانیزه گرم ، بست اسپرینکلر، اسپرینکلر ، اتصالات گروود ، جعبه آتش نشانی ، تجهیزات حریق ، درب ضد حریق ، پوشش های مقاوم در برابر حریق ، اجرای سیستم های موتور خانه آماده ارائه خدمات به شما مشتریان عزیز می باشد .