شیر های آتشنشانی

  • 15 تير , 1399
  • 886 نفر
تاریخچه شیر های آب رسان در آتشنشانی

عملیات آتشنشانی قبل ازاختراع شیر های قرمز رنگ آتشنشانی که عموما در خیابان ها هر روزه میبینیم وجود داشت.همچنین در گذشته ایده ی این نوع شیر آلات وجود داشتند .به همین دلیل نمیتوان از مخترع مشخصی نام برد چون که این نوع شیر آتشنشانی (Hydrant) در طول سالیان متمادی توسط افراد زیادی توسعه پیدا کرده است .

اولین هیدرنت ها برای سیستم انتقال آب شهری استفاده میشدند ،آنها بیشتر به شیر های آب معمولی شباهت داشتند وبرای پر کردن سطل های اب آتشنشانی مناسب بودند.
در ابتدا هیدرنت ها شبیه به گلدان آهنی بزرگی بودند که در چین باستان کشف شده اند .
 این گلدان های فلزی در مناطق استراتژیک شهر قرارمیگرفتند و آن هارا با آب پر میکردند تا در مواقع آتشسوزی استفاده کنند . 
 در کشور های مستعمره ی آمریکا از مخازن آب برای اهداف آتشنشانی اولیه استفاده میشد ، همچنان پس از استفاده از هیدرانت ها در بسیاری از شهر ها ،از مخازن آب استفاده میشد.علاوه بر آن تا اواخر سال 1861 در لوئیزویل کنتاکی نزدیک 124 مخزن آب  به جای هیدرانت به کار گرفته شد.امروزه از مخازن آب در فعالیت های آتشنشانی هنوز مرسوم است.

این مخازن، تانکر های بزرگ زیرزمینی هستند که در هنگام آتشسوزی آب را به سطح زمین پمپ میکنند .در اینجا یک مخزن آتشنشانی مقاوم در برابر زلزله در مترو توکیو میبینید که در حال ساخته شدن است.
 


هیدرانت های آتشنشانی اولیه دارای محفظه ی چوبی بودند:

تصاویر موجود از ثبت اختراع ایالات متحده در سال 1838 به نام جان ام جردن از بالتیمور مرینلند صادر شده است .همانطور که دربالا توضیح داده شد این شکل اولیه ی هیدرنت آتش در واقع یک لوله ی فلزی که دریک محفظه ی چوبی محصور شده بودند ،دریچه و یک پریز کنار آن در قسمت پایین وجود داشت .به طور معمول به منظور جلوگیری از یخ زدگی در زمستان محفظه ی چوبی با خاک اره و یا کود برای عایق کردن استفاده میشد. امااین ایده خیلی خوب عمل نکرد .حق ثبت اختراع جردن برای متغیر بودن تخلیه ی آب است که به شما اجازه میدهد آب پس از هر بار استفاده کاملا خارج شود و لوله ها یخ نزنند از این ایده  در آب و هوای سرد همچنان استفاده میشود .

توسعه ی هیدرانت های چدن:

درسال 1802 اولین سفارش هیدرانت با بدنه ی آهنی به فوکسال و ریچارد که سازندگان توپ جنگی بودند داده شد.
مدل ارتقا یافته Mathews سال 1858 در آمریکا ثبت اختراع شد.این هیدرانت متفاوت تر از هیدارنت های قبلی بود. نمونه هایی از این مدل از اواخر دهه 1800 گاهی اوقات هنوز هم درشهر های آمریکا یافت می شوند.

هیدرانت متیو:
امروزه نمونه هایی که از شیر های آتشنشانی در خیابان های شهر میبینید پایه و اساس مشابه با هیدرانت های معرفی شده دارند،تنها تغییرات جزئی در طی سالیان متمادی روی انها انجام شده است.