اتصالات شیاردار

  • 14 خرداد , 1398
  • 2018 نفر

اتصالات شیاردار

اتصالات شیاردار

اتصالات شیاردار یا همان اتصالات گروود ( Grooved  ) از طریق نورد کردن یا برش دادن یک شیار در انتهای لوله ها و اتصال دو انتهای لوله با استفاده از کوپلینگ خاردار به وجود می آیند . این کوپلینگ که از یک بست ویکتالیک و یک ماده آب بندی تشکیل شده است ، روی اتصال پیچ می شود . بست ، ماده ی آب بندی را فشرده می کند و لوله را قفل و محکم می کند . کوپلینگ ها با آرایش های انعطاف ناپذیر و انعطاف پذیری محدود ساخته می شوند .
موقع مشخص کردن کوپلینگ های انعطاف پذیر و غیر انعطاف پذیر ، تحلیل و بررسی تنش و خمش باید مورد توجه قرار بگیرد و تحلیل آن ها به درستی و با دقت انجام شود . کوپلینگ با انعطاف پذیری محدود را می توانیم به جای اتصالات انبساطی استفاده کنیم ، اما این کار باید در طراحی مهندسی لوله کشی مورد بررسی و تحلیل قرار بگیرد .
اتصالات شیاردار دارای مزایا و ویژگی هایی نسبت به سایر اتصالات می باشد . برای مثا نصب اتصالات شیار دار دارای سرعت بیشتری نسبت به سایر روش ها می باشد . این اتصالات برای لوله های فولادی ، لوله های گالوانیزه ، لوله های فولاد ضد زنگ ، لوله های پلاستیکی و لوله های مسی وجود دارند و استفاده می شوند .
یکی از فعالیت های عمده ی شرکت بی تا انرژی پارس کیش اتصالات شیاردار یا اتصالات Grooved  یا کوپلینگ می باشد . کوپلینگ های شیار دار را می توانیم به جای مهره ماسوره ها ، اتصالات جوشی ، فلنجی،رزوه دار و لحیم کاری استفاده کنیم .باید از سازگاری مواد آب بندی و مواد کوپلینگ با لوله و سیال یا مواد و مایعاتی که درون لوله در حال انتقال هستند اطمینان داشته باشید .
سال های زیادی است که دیگر در سراسر جهان از اتصالات جوشی برای اتصال لول ها استفاده نمی شود و به جای آن از اتصالات Grooved  استفاده می شود .
استفاده از این روش دارای دقت بالاتری نسبت به سایر روش ها می باشد و همچنین زیبایی و ظرافت این روش در پایان کار مشخص می شود .
در روشی مانند جوش کاری مشکلاتی مانند آتش سوزی ، عدم انطباق جوش ها با استاندارد ها و آیین نامه و ... وجود دارد و ممکن است نیاز به دوباره کاری و هزینه های اضافی گردد .


تست