بست ویکتالیک | اتصالات ویکتالیک

 • 10 خرداد , 1398
 • 2462 نفر

بست ویکتالیک

بست ویکتالیک (Victaulic Coupling) قطعه ای مکانیکی برای اتصال لوله ها به همدیگر است . وجه تمایز بست ویکتالیک که صنایع مختلف را تشویق به استفاده از این بست می کند استفاده از واشر پلاستیکی (Gasket) مخصوص برای آب بندی به صورت خاص می باشد. بست ویکتالیک در صنایع مختلفی مانند نفت، گاز ، پتروشیمی، معدن، تولید برق، سیستم های تصفیه آب و فاضلاب ، صنایع نظامی و دریایی ، کشتی سازی و اطفاء حریق کاربرد بسیاری دارد.
بست ویکتالیک
بست ویکتالیک (Victaulic Coupling) یکی از پر کاربرد ترین نوع اتصالات لوله ها می باشد که در صنعت شیرین کردن آب کاربرد فراوانی دارد. یکی از مزایای بس های ویکتالیک باز و بسته شدن آسان آن ها می باشد و همچنین دارای ایمنی بسیار بالای می باشند . به همین دلیل است که امروزه این بست ها در همه صنایع استفاده می شوند .
امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و ابزارآلات به روز در صنعت تاسیسات و آتش نشانی در بخش سامانه های اطفاء حریق (اسپرینکلر ) با معرفی بست ویکتالیک (Victaulic Coupling) در خدمت شما عزیزان هستیم . 
بست ویک تالیک (Victaulic Coupling) برای اولین بار در سال 1919 میلادی پا به عرصه سیستم لوله کشی گذاشت. از همان موقع بست ویکتالیک باعث گسترش فراوان صنعت لوله کشی شد . بست ویکتالیک یک قطعه مکانیکی برای متصل شدن لوله ها به همدیگر است که از جنس استیل ، چدن یا فولاد هست و با پیچ و مهره محکم می شوند. 

ویژگی های بست ویکتالیک

 • ایجاد انعطاف طولی (انقباض و انبساط )
 • ایجاد انعطاف مفصلی ( حرکت به چپ، راست و پایین ، بالا )

کاربرد های بست ویکتالیک

بست ویکتالیک در صنایع مختلفی از جمله سیستم های تصفیه آب و فاضلاب ، نفت، گاز، معدن، تولید برق، پتروشیمی، صنایع نظامی و دریایی، کشتی سازی و اطفاء حریق کاربرد فراوان دارد.
بست ویکتالیک به دلیل ساختار دوتکه و شیارداری که دارد می تواند در سیستم لوله کشی فشار قوی بدون مشکل و به راحتی کار کند و یکی از بهترین انتخاب ‌ها در این سیستم ها است . بست ویکتالیک (Victaulic Coupling) برای اتصال لوله های گالوانیزه و لوله های دیگر مانند مس، آلومینیوم و … کاربرد دارد . همچنین به دلیل مقاومت بالایی که دارد از حرکت و پیچش لوله ‌ها و جا به جایی آن ها از محوری که در راستای آن قرار گرفته اند ، جلوگیری می‌کند.

موارد مصرف بست ویکتالیک

 1. تصفیه آب شور به روش اسمز معکوس (Brackish Water Ro System)
 2. تصفیه آب دریا به روش اسمز معکوس (Sea Water Ro System)
 3. پیش تصفیه آب (Ultra Filtration)
 4. محفاظت در برابر آتش
 5. صنایع نفت،گاز و پتروشیمی
 6. معدن
 7. مواد شیمیایی
 8. صنایع کشتی سازی

کاربرد بست ویکتالیک در تصفیه آب

 • تصفیه آب شور به روش اسمز معکوس (Brackish Water Ro System)
 • تصفیه آب دریا به روش اسمز معکوس (Sea Water Ro System)
 • پیش تصفیه آب (Ultra Filtration)