بست اسپرینکلر

  • 6 اسفند , 1397
  • 3210 نفر

بست اسپرینکلر

بست اسپرینکلر در دو مدل تولید می شود که عبارتند از بست های معروف به بست گلابی (مدل SP) و بست های لولایی لوله اسپرینکلر(مدلDB). برای اتصال لوله های سیستم اسپرینکلر به ساختمان از آویز استفاده می شود،این تجهیزات باید به گونه ای انتخاب شوند که قابلیت تحمل پنج برابر وزن لوله پر از آب به اضافه 250 پوند را داشته باشند که 250 پوند به عنوان ضریب ایمنی و معادل با وزن تقریبی لوله کشی سیستم است،هنگامی که تعادل خود را از دست داده و به لوله آویزان می شود.
هر دو مدل مانند دیگر محصولات دارای روکش گالوانیزه گرم بوده و دارای تاییدیه های FM و UL می باشند . این دو مدل از نظر ظاهری(طراحی)، میزان باربری و ... متفاوت می باشند. بست گلابی به صورت آویز از سقف مورد استفاده قرار می گیرد و تاییدیه NFPA را نیز دریافت کرده است و لوله های با سایز½” اینچ تا 10” اینچ را ساپورت می کند.

بست گلابی اسپرینکلر

بست گلابی اسپرینکلر به صورت آویز از سقف مورد استفاده قرار می گیرد و تاییدیه NFPA را نیز دریافت کرده است و لوله های با سایز½” اینچ تا 10” اینچ را ساپورت می کند.
به طور کلی ، آویزها باید آهنی باشند تا در برابر حرارت ناشی از حریق، مقاومت بیشتری داشته باشند.در صورت استفاده از موارد دیگر ، باید آزمون ها و تست های مربوطه را در برابر حریق گذرانده باشند.

بست لولایی اسپرینکلر

بست لولایی لوله اسپرینکلر نیز تاییدیهNFPA را دریافت کرده است و لوله های با سایز ½” اینچ تا 18” اینچ را ساپورت می کند.حالت لولایی این بست لوله به این جهت است که ضربه ها و شوک های ناگهانی مسیر خط لوله، به لوله و اتصالات آن آسیبی نرسانده و توسط این بست به حداقل برسد.تمامی مدل های بست لولایی لوله اسپرینکلر ، قابلیت اتصال به صورت آویز از سقف و همچنین به صورت مستقیم به سقف با انکر بولت را دارند. 

بست آویز اسپرینکلر

بست آویز اسپرینکلر ( قابل تنظیم ) ، Adjustable Hanger Pipe Clamp) قابلیت تولید از ورق گالوانیزه فابریک، انواع ورق های استنلس استیل، ورق آهن و … با اعمال انواع پوشش از قبیل پوشش رنگ الکترواستاتیک، پوشش گالوانیزه سرد، پوشش گالوانیزه گرم و …. را دارد. بست آویز قابل تنظیم (اسپرینکلر) قابل عرضه بدون روکش و یا با روکش عایق از جنس PVC و  EPDM می باشد. روکش EPDM عایق حرارتی و برودتی، عایق صداگیر و UNTI UV (مقاوم در برابر نور خورشید) می باشد. 
این بست اسپرینکلر مخصوص نصب لوله های آتش نشانی و استفاده در سیستم های آتش نشانی و اطفاء حریق است، همچنین مناسب نصب به صورت آویز بر روی انواع لوله های فلزی، پلی اتیلن، استنلس استیل، کابل و …. که دارای حرکت طولی در صنایع ساختمانی، تاسیساتی و صنایع نفت، گاز و پتروشیمی می باشد.
بست اسپرینکلر
 

فاصله بین آویزهای اسپرینکلر

بیشترین فاصله بین آویزها به جنس و سایز لوله بستگی دارد،در جدول 4  فاصله بین آویزها بر اساس جنس و سایز لوله تعیین شده است.بعنوان مثال اگر قطر لوله مسی 2 اینچ باشد،آویزها باید حداکثر در فاصله 12 فوتی از یکدیگر نصب شوند.
جدول زیر بیشترین فاصله بین آویزها (برحسب فوت) براساس جنس و قطر لوله را نشان داده است .

فاصله بین آویزهای اسپرینکلر
 

لوله مناسب شبکه اطفاء حریق

  • لوله های فولادی – مانسمان بدون درز رده 40
  • لوله مسی – در سه رده K – L – M موجود می باشد افت فشار کمتر از فولادی است.
  • لوله پلاستیکی – پنی اتیلن و یا CPVC می باشد.

انتخاب بست اسپرینکلر

انتخاب بست اسپرینکلر و آویز بستگی به عواملی مانند جنس و سایز لوله ، نوع مصالح ساختمان ، احتمال وقوع زلزله و… دارد . این عوامل در انتخاب بست ها و آویزهای شبکه تاثیر دارند.
  • قلاب U شکل
  • تسمه کوتاه
  • بست قابل تنظیم

محاسبات هیدرولیکی اسپرینکلر

مهم ترین بخش طراحی سیستم های اسپرینکلر ، انجام محاسبات هیدرولیکی توسط طراح سیستم می باشد و هدف آن در اصل تعیین سایز لوله ها ، فشار آب مورد نیاز ، تهیه نقشه با ذکر جزئیات و نکات مهم می باشد .
نقشه سیستم اسپرینکلر باید دقیق بوده و شامل محل نصب تجهیزات سیستم اعم از شیرها ، لوله ها,اسپرینکلرها ، بست ها و…باشد . بیان نکات مهم با جزئیات برای نصاب سیستم کمک خواهد نمود .
نقشه کشی و استفاده از نمادها باید استاندارد و کاملا گویا و روشن باشد.
محاسبات هیدرولیکی اسپرینکلر
شرکت بی تا انرژی پارس کیش در زمینه ی طراحی و اجرای سیتم های اعلام حریق ، اطفا حریق ،  درب ضد حریق ، لباس ضد حریق ، شلنگ آتش نشانی ، جعبه آتش نشانی ، فروش لوله گالوانیزه گرم ، اسپرینکلر ، بوستر پمپ آتشنشانی ، اتصالات گروود، شیر چک ولو ، تجهیزات حریق ، پوشش های مقاوم در برابر حریق ، اجرای سیستم های موتور خانه و فروش کابل نسوز شیلد دار ، اسپرینکلر خشک ، اسپرینکلر مخفیآماده ارائه خدمات به شما مشتریان عزیز می باشد .