شلنگ آتش نشانی

 • 14 بهمن , 1397
 • 4940 نفر

شلنگ آتش نشانی

شلنگ آتش نشانی یکی از اجزای مهم لوازم آتش نشانی و اطفاء حریق برای انتقال آب با فشار و دبی بالا است که باید در انتخاب نوع آن دقت کافی را داشته باشید تا شلنگ آتش نشانی ای با بهترین کیفیت و حداکثر کارایی را انتخاب کنید. زیرا در صورتی که شلنگ آتش نشانی معیوب باشد و جنس آن مناسب نباشد ممکن است در هنگام اطفاء حریق شلنگ آتش نشانی بترکد و عملیات اطفا حریق را با مشکل رو به رو کند و باعث خسارات مالی و جانی شود .
شلنگ آتش نشانی

نکات مهم برای خرید شلنگ آتش نشانی


برای انتخاب شلنگ آتش نشانی باید به چند مشخصه توجه کرد : 
 • طول شلنگ آتش نشانی
 • جنس شلنگ آتش نشانی
 • فشاری که شلنگ آتش نشانی می تواند تحمل کند

مشخصات لوله های آتش نشانی

شلنگ های آتش نشانی دارای استاندارد هایی می باشند که در زیر به توضیح آن ها می پردازیم .

طول لوله های آتش نشانی

در استاندارد BS ( انگلستان ) طول لوله ها 15، 18، 25، 30، 36 متر پیشنهاد شده است که در کشور انگلستان طول لوله های مورد استفاده در آتش نشانی ها 25 متر و در کشور ایران 20 متر است.

قطر لوله های آتش نشانی

لوله های نواری آتش نشانی با قطر 1“و2/1 -1 “و4/3-1“و2“و2/1-2“و 4/3-2“و3“و2/1-3“ اینچ  تولید شده است . که در آتش نشانی های ایران معمولاً بیشتراز2/1-1 “ اینچ و2/1 -2 “  اینچ استفاده می شود.

وزن لوله ها

وزن وسایل مورد استفاده در آتش نشانی ها در کار حمل ونقل و جا به جایی آن تأثیر بسیاری دارد لذا استانداردها حداکثر وزن لوله را مشخص می کند. وزن لوله ها بر اساس استاندارد 5173 انگلستان ( BS ) می باشد .

دسته بندی شلنگ های آتش نشانی

شلنگ آتش نشانی برای خاموش کردن آتش یا به اصطلاح اطفاء حریق به کار می رود. جنس شلنگ آتش نشانی از مواد مختلفی ساخته شده است. این شلنگ ها دارای انواع مختلفی می باشند که به طور کلی می توان آن ها را به دو دسته متفاوت تقسیم کرد: 
 1. شلنگ آتش نشانی مسکونی
 2. شلنگ آتش نشانی ماشین های آتش نشانی

انواع شلنگ آتش نشانی

شلنگ آتش نشانی نواری یا پارچه ای

این شلنگ در حالت بدون آب، به شکل یک نوار تخت دور قرقره یا روی رک مخصوص قرار می گیرد. جهت استفاده باید ابتدا به صورت کامل روی زمین پهن شده و سپس با باز نمودن شیر آب، پر از آب شود. استفاده از این شلنگ ها، مخصوص افراد آموزش دیده می باشد و به صورت های مختلف جمع می شوند .
شلنگ آتش نشانی نواری یا پارچه ای

شلنگ آتش نشانی لاستیکی

این شلنگ معمولا از جنس لاستیک بوده و حالت ظاهری آن در شرایط بدون آب و آب گیری شده، مشابه هم است. استفاده از نوع شلنگ آتش نشانی ساده و بدون نیاز به آموزش بوده و جهت استفاده در مراحل اولیه حریق در نظر گرفته می شود و معمولا در قرقره های آتش نشانی استفاده می شود .
شلنگ آتش نشانی لاستیکی

شلنگ آتش نشانی خرطومی

برای گرفتن آب از منابع روباز بهره گیری می شود.

شلنگ آتش نشانی برزنتی

ساختار شلنگ برزنتی به دو قسمت تقسیم میشود : 1-لایه خارجی : که از جنس نخ پرلون با جنس پلی استر و بافت مدور است . 2-لایه داخلی : لایه داخلی شلنگ آتش نشانی برزنتی از جنس لاستیک میباشد . 
شلنگ آتش نشانی برزنتی دارای مشخصات زیر می باشد .
 
 1. انعطاف‌پذیری بالا
 2. سازگاری با انواع آب و هوا
 3. دوام بالا در برابر حرارت وگرما و مواد شیمیایی
 4. ضد سایش و کارکرد طولانی
 5. فشار کارکرد ۱۸-۴۵
شرکت بی تا انرژی پارس کیش در زمینه ی طراحی سیتم های اعلام حریق  ، فروش لوله گالوانیزه گرم ، اسپرینکلر ، اتصالات گروود ، جعبه آتش نشانی ، تجهیزات حریق ، درب ضد حریق ، پوشش های مقاوم در برابر حریق ، اجرای سیستم های موتور خانه ، اسپرینکلر خشک ، بست اسپرینکلر آماده ارائه خدمات به شما مشتریان عزیز می باشد .