کابل نسوز شیلد دار چیست ؟

 • 13 بهمن , 1397
 • 2115 نفر

کابل نسوز شیلد دار چیست ؟

کابل شیلد دار به کابلی گفته می شود که شامل لایه محافظ داخلی می باشد. هدف از شیلد دار کردن کابل ها محافظت از اطلاعات جاری در کابل ها در برابر تداخلات الکتریکی و مکانیکی است.
کابل های شیلد دار برای انتقال سیگنال های آنالوگ و دیجیتال در صنعت استفاده می شوند و اگر این کابل ها دارای شیلد نباشند وقتی که در مجاورت کابل های پاور و یا نویز های الکتریکی قرار گیرند، نمی توانند پارامترهای صحیح را منتقل کنند و سیگنال های دریافتی ممکن است دارای خطا باشد. در صورت به کارگیری شیلد ، مدار انتقال در برابر تداخلات مغناطیسی بیرونی محافظت می شود .
کابل نسوز شیلد دار چیست ؟
کابل های شیلد دار برای اتصال اجزاء دستگاه های مورد استفاده در خطوط تولید ، شامل ماشین افزار و تجهیزات حمل و نقل مکانیکی مناسب هستند .
اتصال مستقیم این کابل ها به برق اصلی مجاز است . خمش مستمر کابل های شیلد دار مجاز نیست . اگر درحین به کارگیری این کابل ها لزومی به حرکت آن ها نباشد نصب در کانال ها ، سینی ها و غیره توصیه می شود . به کارگیری این کابل ها در مکان هایی که حد متعارفی از تداخل میدان مغناطیسی وجود داشته باشد پیشنهاد می گردد . این کابل ها برای استفاده در داخل ساختمان و جایی که دمای محیط بین ۵+ تا ۴۰+ درجه سانتی گراد باشد طراحی شده اند .

کابل نسوز

کابل نسوز به کابلی گفته می شود به وسیله روکشی مقاوم در برابر حرارت از جنس سیلیکون که در بازه دمایی منفی 60 درجه تا مثبت 250 درجه سانتی گراد خاصیت شیمیایی خود را از دست نمی دهد از طرف دیگر با توجه به تحقیقات انجام شده این ماده در برابر نور شدید و مستقیم نیز مقاومت بالایی دارد. سیلیکونی که در کابل نسوز به کار می رود با نماد si در جدول مندلیف در خانواده شبه فلزات جای دارد.
از کابل نسوز در مراکز مهمی مثل: هتل ها ، سالن های آمفی تئاتر ، سینماها ، موزه و مراکز تاریخی ، مدارس ، فرودگاه ها ، ایستگاه های مترو و تونل ها ، مراکز کامپیوتری و سرورها ، سیستم های هشدار دهنده ، سیستم های اطفاء حریق و …. استفاده می شود .
از این کابل به دلیل ویژگی هایی که دارد به عنوان هایی مثل:کابل مقاوم در برابر حریق ، کابل ضد آتش ، کابل اطفاء حریق ، کابل نسوز و… هم در بازار اسم برده می شود و خرید و فروش می شود.
کابل نسوز جز سیم و کابل های خاص می باشد که در لوازم الکتریکی ها پیدا می شود و موارد مصرف خاصی دارد که در بالا اشاره شد .

کاربرد کابل های ضد حریق

با توجه به گستردگی رنج کابل های ضد آتش این کابل ها در گستره وسیعی از سیستم ها و محیط ها کاربرد دارند از جمله:
 • خانه ها، ساختمان های چند طبقه، مغازه ها و فروشگاه ها، هتل ها. سالن های تئاتر و سینما ها، مدارس، بیمارستان ها و فرودگاه ها و …
 • سیستم های اعلام و اطفاء حریق، سیستم های هشداردهنده. سیستم های تهویه و روشنایی اضطراری
 • پست های توزیع برق و کارخانه های صنعتی که با برق فشار قوی کار می کنند.
 • سیستم های برق اضطراری و…

مزایای کابل نسوز

 • مقاوم در برابر آتش
 • کارایی و عملکرد صحیح طی آتش سوزی
 • دود کم و عدم انتشار گازهای سمی
 • خواص بازدارندگی شعله
 • عدم تولید گاز هالوژن به هنگام سوختن
 • قیمت مناسب و هزینه نصب کم
 • مناسب جهت استفاده در صنایع غذایی و پزشکی به دلیل عدم رشد باکتری و قارچ در سیم نسوز
 • دارای انعطاف پذیری و شکل گیری بالا در حالت های مختلف با نگه داشتن جریان الکتریسیته
 • مقاوم در برابر روغن ، مواد اسیدی کننده ، اسیدهای رقیق ، الکل و …
 • مناسب جهت استفاده در تمام نقاط ایران مثل کویر جنگل کوهستان و ..
 • مقاوم در برابر گرما و سرمای شدید نفی 60 تا مثبت 250 درجه سانتی گراد
 • مقاوم در برابر اشعه های : گاما ، ازون 2 ، ماوراء بنفش ، مادون قرمز و …
 • داشتن عدم رسانایی در برابر الکتریسیته
 • مقاوم در برابر سرمای هوا

معایب کابل نسوز

 • قیمت بیشتر این نوع کابل نسبت به کابل و سیم های عادی
 • تجزیه پذیر نبودن آن در طبیعت
استفاده از کابل های بی کیفیت و غیر استانداردی که در بازار وجود دارد در ایجاد حریق و آتش سوزی نقش زیادی دارد ، می توانید با استفاده از کابل نسوز کیفیت و استاندارد کار خود را بالا ببرید و خیالتان راحت باشد.

سیم نسوز دو روکش

سیم نسوز دو روکش یکی از کاربردی ترین و رایج ترین انواع سیم حرارتی در سراسر جهان می باشد.
سیم نسوز دو روکش

سیم نسوز ایتالیایی

سیم مقاوم در برابر حرارت ایتالیایی از دیر باز در صنعت ایران از جایگاه خاصی برخوردار بوده است. شرکت BLF ایتالیا یکی از قدیمی ترین و سرآمد ترین کارخانجات تولید کننده سیم نسوز در دنیا می باشد. در بین تولید کنندگان ایتالیایی این سیم، BLF همواره دارای تخصص زبان زد بوده است. بیش از ربع قرن است که سیم و کابل های حرارتی بی ال اف در ایران مورد استفاده قرار می گیرند.
سیم نسوز ایتالیایی
 

انواع سیم نسوز

برای شناخت انواع سیم گرمایشی می بایست هادی، عایق و روکش این سیم ها را مورد بررسی قرار دهیم.
هادی با یکی از کلاس های هسته زیر عرضه خواهد شد:
 1. تک مفتولی (Solid – Class 1)
 2. افشان (Flexible – Class 5)
 3. افشان با انعطاف پذیری بالا (Super Flexible – Class 6).

قیمت سیم نسوز

سیم های مقاوم در برابر حرارت قیمت های متفاوتی دارند. دلایل این موضوع عبارتند از: کیفیت و درصد خلوص مواد سازنده ، نحوه تولید ، طول عمر و… به عنوان مثال ماده اولیه سیلیکون استفاده شده در روکش سیم سیلیکونی ممکن است در هریک از کشورهای آلمان ، ترکیه ، کره جنوبی و چین تولید شده باشد.
سیلیکون تولید شده در هر یک از این کشورها دارای کیفیت مخصوص به خود می باشد. سپس میزان درصد خلوص ماده اولیه سیلیکون ترکیب شده با دیگر مواد حایز اهمیت می باشد. ماشین آلات و نحوه پخت سیلیکون گام بعدی تعیین کننده قیمت می باشد. از مطالب بیان شده متوجه می شویم که تخصص ، تجربه و تکنولوژی تولید کننده بر روی قیمت تمام شده و طول عمر انواع سیم حرارتی تاثیر مستقیم دارند.

نکات خرید سیم نسوز

با بررسی نکات زیر می توانید برای خرید سیم نسوز انتخاب بهتری داشته باشید .
 1. مواد سازنده عایق و روکش
 2. مشخص کردن سطح ولتاژ عایقی
 3. انتخاب میزان آمپر مورد نیاز
 4. سطح مقطع
 5. درجه حرارت روکش در بلند مدت
 6. حداکثر دمای لحظه ای
 7. شرایط محیط و محل نصب
 8. رنگ روکش
 9. نوع بسته بندی

 سیم نسوز استاندارد

سیم حرارتی استاندارد می بایست ویژگی هایی مطابق با استانداردهای بین المللی و استاندارد ایران داشته باشد. این مشخصه ها ابعاد فیزیکی و شیمیایی را در بر می گیرند. خلوص مس هادی ، درصد خلوص سیلیکون و ابریشم ، سایز سطح مقطع ، میزان تحمل کشش تا نقطه پارگی ، میزان تحمل دما و… برخی از این مشخصات می باشند.

 سیم نسوز استاندارد
 
آزمایشگاه های کنترل کیفیت کارخانجات تولید کننده سیم و کابل نسوز وظیفه کنترل درون سازمانی را بر عهده دارند. در ایران مرجع اصلی برون سازمانی که استاندارد بودن یا نبودن انواع سیم نسوز را تعیین می کند ، سازمان ملی استاندارد ایران می باشد. سازمان ملی استاندارد ایران این کار را بر اساس استاندارد های بین المللی IEC و استاندارد ملی ایران ISIRI انجام می دهد.
برای استاندارد IEC یک متر از کابل ضد حریق در معرض شعله ای در دمای 750 درجه سانتی گراد به مدت 90 دقیقه قرار می گیرد.همچنین بر اساس استاندارد BS6387 یک متر از کابل ضد حریق در معرض شعله ای در دمای 950 درجه سانتی گراد به مدت 180 دقیقه قرار می گیرد.با گذار موفق از این مراحل تست تأییدیه استاندارد کابل های ضد حریق را دریافت می کنند.

خسارات جانی استفاده نکردن از کابل ضد حریق

هر فناوری ممکن برای جلوگیری از خسارات جانی و مالی باید مشخص و اجرا گردد. از جمله این موارد استفاده از کابل های ضد حریق در سیستم های امنیتی حیاتی ساختمان از جمله سیستم اعلام و اطفاء حریق و دود، روشنایی اضطراری، سیستم های دوربین مدار بسته، برق اضطراری و … می توان نام برد. در همه حوادث آتش سوزی، دود آتش، گرما و گازهای سمی مانع اصلی تخلیه ایمن و به موقع یک ساختمان یا منطقه می باشند. انتخاب و نصب صحیح کابل های اعلام حریق که کارکرد درست سیستم های مهم امنیتی را در مواقع اضطراری تضمین می کند. سبب تخلیه به موقع ساختمان، رساندن سرویس های اضطراری، ورود سریع و موثر در راستای مقابله با حادثه و … خواهد شد.
شرکت بی تا انرژی پارس کیش در زمینه ی طراحی سیتم های اعلام حریق ، اطفا حریق ، فروش لوله گالوانیزه گرم ، کوپلینگ آتش نشانی، اسپرینکلر ، اتصالات گروود ، جعبه آتش نشانی ، تجهیزات حریق ، درب ضد حریق ، پوشش های مقاوم در برابر حریق ، اجرای سیستم های موتور خانه ، اسپرینکلر خشک ، شیر چک ولو آماده ارائه خدمات به شما مشتریان عزیز می باشد .