بوستر پمپ آتشنشانی

 • 4 بهمن , 1397
 • 1941 نفر

بوستر پمپ آتشنشانی

بوستر پمپ های آتشنشانی بحرانی ترین بخش در تجهیزات آتشنشانی نصب شده در یک مجموعه باشند. پمپ های آتشنشانی انواع و اندازه های مختلفی دارند. در موردی که فشار تغذیه آب عمومی برای فعال کردن اسپرینکلرها خیلی کم است یا انشعاب آب عمومی تامین نشده است، استفاده از پمپ های آتشنشانی ضروری می شود. در مورد نخست، برای تقویت فشار آب عمومی و فعال کردن اسپرینکلرها، یک پمپ آتشنشانی تقویت کننده نصب می شود.
این بوستر پمپ ها  باید فشاری معادل ۱۴۰-۱۲۰ درصد نامی خود را (در شرایط نرخ جریان صفر) ایجاد کنند. نقطه نامی بوستر پمپ، فشار و جریان معادل ۱۰۰ درصد فشار و جریان نامی را ایجاد می کند. حداکثر نرخ جریان مورد انتظار از یک بوستر پمپ آتش نشانی، نرخ جریانی معادل ۱۵۰ درصد نرخ جریان نامی در فشاری معادل ۶۵ درصد فشار نامی است.
بوستر پمپ آتشنشانی

اندازه مناسب بوستر پمپ آتشنشانی

بوستر پمپ آتشنشانی باید به اندازه ای بزرگ باشد که بتواند آب کافی (جریان و فشار) برای بیشترین جریان مورد انتظار از هر اسپرینکلر منفرد یا یک سیستم سیلابی و همچنین یک مقدار اضافه (شلنگ آتشنشانی) برای نیازهای اطفاء حریق، را تامین کند.

متریال بوستر پمپ های آتشنشانی

 پوسته بوستر پمپ ، با توجه به فشار کاری بوستر پمپ، پوسته بوستر پمپ ممکن است تحمل کند از نوع  چدن خاکسری  GG 25، GGG 40، چدن نشکن، برنز و یا استنلس استیل ریخته گری شده است .

پروانه بوستر پمپ آتشنشانی

طبق استاندارد NFPA 20 و UL 448-FM 1311، پروانه بوستر پمپ های آتشنشانی یا باید برنز باشند و یا استنلس استیل. پروانه چدنی هرگز نباید در بوستر پمپ های آتشنشانی استفاده شود .

محور بوستر پمپ آتشنشانی

محور بوستر پمپ باید استنلس استیل باشد. بعلاوه استانداردهای FM 1311 و UL 448 قوانین واضحی جهت طراحی محور بوستر پمپ های آتشنشانی عنوان کرده اند.

یاتاقان بوستر پمپ آتشنشانی

بلبرینگ های روانکاری شده با گریس. بلبرینگ ها باید به حد کافی استحکام داشته باشند تا حداقل ۵۰۰۰ ساعت در ماکزیمم بار دوام آورند.

منحنی عملکرد بوستر پمپ های آتشنشانی:

دیزل موتورها

موتورهای دیزلی استفاده شده در بوستر پمپ های آتشنشانی، می بایست قابل اطمینان، با کیفیت بالا و برای سیستم های آتشنشانی طراحی شده باشند. در حالتی که موتور دیزل انتخاب شده است، می بایست دمای محیط و ارتفاع از سطح دریا مورد توجه قرار گیرد.
بوستر پمپ و دیزل موتور می بایست توسط کوپلینگ های انعطاف پذیر کوپله شوند. دیزل موتورها می بایست مجهز به گاورنر باشند و قابلیت تنظیم سرعت دیزل بین ۱۰درصد شات اف و ماکزیمم بار کاری بوستر پمپ را داشته باشد.
دیزل موتور باید دارای دستگاه خاموش کننده افزایش سرعت Over speed shut-down device باشد که وقتی سرعت ۲۰درصد افزایش می یابد دیزل خاموش گردد.
موتور می بایست مجهز به سرعت سنج Tachometer ، گیج فشار روغن و نشانگر دما باشد و تمام نشانگر های کنترلی موتور می بایستی به طور مناسبی به تابلو کنترل متصل گردند.
هر دیزل موتور می بایستی مجهز به دو باتری ذخیره باشد و هر باتری می بایستی دو برابر ظرفیت برای نگه داشتن سرعت میل لنگ که توسط سازنده توصیه شده است، دارا باشد.
هر دو باتری می بایستی دارای کنتاکتورهای دستی کنترلی باشند تا وارد مدار گردند.

تجهیزات جانبی بوستر پمپ آتشنشانی

 • شیرآلات مکش و رانش می بایستی از نوع دروازه ای OS&Y باشند.
 • درمواقعی که بین قطر فلنج مکش و لوله مکش اختلاف سایز وجود دارد، یک تبدیل خارج از مرکز می بایست استفاده شود.
 • درمواقعی که بین قطر فلنج رانش و لوله رانش اختلاف سایز وجود دارد، یک تبدیل مرکزی می بایست استفاده شود.
 • بوستر پمپ های آتشنشانی می بایستی دارای، شیر فشار شکن پوسته Casing relief valve، شیر تخلیه هوا در خروجی (برای بوستر پمپ های دو مکشه اسپلیت کیس) و فشار سنج باشند.
 • ورود ی پمپ ها به کلکتــور مکش متصل می شونــد و سیال از طریــق این  کلکتــور وارد پمپ ها می شود. خروجی پمپ ها از طریق اتصالات و شیر آلات و فلنجها به کلکتور دهش متصل می شوند و سیال از طریق این کلکتــور خارج میشود. د ر مصارف آبرسانی کلکتور ها  باید گالوانیزه باشند تا از نظر بهد اشتی مورد تائید باشد.

سیستم کنترلی بوستر پمپ های آتشنشانی با محرکه دیزلی

ویژگی سیستم کنترلی بوستر پمپ آتشنشانی

کنترلرها می بایست به طور ویژه برای کارکرد بوستر پمپ آتشنشانی با محرکه دیزلی ساخته شوند. تمام سیستم کنترلی باید قبل از ارسال از کارخانه توسط سازنده، مونتاژ، سیم کشی و تست گردند. تمام کنترلرها باید دارای علامت Diesel Engine Fire Pump Controller باشند و نام سازنده دستگاه در محل مناسبی درج گردیده باشد.

پوشش بوستر پمپ آتشنشانی

 • کنترلر می بایست تا جایی که عملاً امکان دارد نزدیک دیزل موتور باشد و در کنار آن نصب گردد.
 • کنترلر باید در محلی نصب گردد و یا به طریقی محافظت گردد که امکان خرابی ناشی از پاشش آب از بوستر پمپ ها و یا اتصالات نباشد.
 • پوشش باید مطابق استاندارد NFPA 70 باشد.

راه اندازی و کنترل بوستر پمپ آتشنشانی

 • راه اندازی و کنترل می بایستی به صورت اتوماتیک و یا غیر اتوماتیک باشد.
 • منبع تغذیه اولیه کنترلر نباید برق ac باشد.
 • وقتی سیستم کنترل فشار آب استفاده می شود، مدار کنترل باید سوئیچ فشاری داشته باشد که مستقل از تنظیمات بالا و پایین کالیبراسیون باشد.
راه اندازی و کنترل بوستر پمپ آتشنشانی

تجهیزات سیگنال و آلارم

برای حالت های زیر می بایست نشانگرها و آلارم های جداگانه ای وجود داشته باشد:
 • از کار افتادن استارت اتوماتیک موتور
 • خاموش شدن موتور به خاطر سرعت غیر مجاز Over speed
 • خرابی یا از کار افتادن شارژر باتری
 • فشار بسیار پایین روغن در سیستم روانکاری
 • دمای سیستم خنک کاری

اتصالات و سیم کشی بوستر پمپ آتشنشانی

 • اجزای سیم کشی کنترلر باید به صورتی باشد که برای کارکرد دائم مناسب باشد.
 • تمام الکتروموتورها می بایست مناسب جهت کارکرد دائم باشند.
 • موتورها نباید سرویس فاکتور کمتر از ۱٫۱۵داشته باشند.
 • در مواقعی که امکان پاشش آب وجود داشته باشد، الکتروموتورها می بایست از نوع TEFC باشند.
 • در مواقعی که عدم قطعیت در تأمین برق وجود دارد، می بایست منبع قدرت یدکی تأمین شود.
 • وقتی ژنراتور برای تأمین برق الکتروبوستر پمپ استفاده می شود، منبع انرژی می بایست الزامات استاندارد NFPA 110 را داشته باشد.

FM چیست؟

FM  واحد فنی مستقل شرکت Factory Mutual Insurance است که تأییدیه عملکرد برای سیستم ها و تجهیزات با ریسک بالا صادر می کند.
در بوستر پمپ های آتشنشانی، تأییدیه FM جزو الزامات و نیازمندی های NFPA می باشد. معمولاً وجود تأییدیه FM نشاندهنده آن است که محصول نسبت به محصولات مشابه از کیفیت خیلی بالاتری برخوردار است.

استاندارد NFPA 20NFPA 20 بوستر پمپ آتشنشانی

NFPA 20 استانداردی در رابطه با بوستر پمپ های آتشنشانی می باشد. این استاندارد قوانینی جهت نصب و عملکرد بوستر پمپ ها، موتورهای محرکه، کنترلرها و اجزای کمکی آنها دارد.
NFPA انجمن ملی آتشنشانی آمریکا American National Fire Protection Association می باشد. NFPA  استانداردها و اسنادی را جهت ایمنی در مقابل آتش وضع و منتشر می کند. در مقایسه با سایر سازمانهای مشابه، NFPA و استانداردهایش ارجحیت دارند و تمام سازمانهای مشابه نیز به استانداردهای آن احترام می گذارند و به عنوان یک مرجع می شناسند.

شرکت بی تا انرژی پارس کیش در زمینه ی طراحی سیتم های اعلام حریق ، اطفا حریق ، درب ضد حریق ،  فروش لوله گالوانیزه گرم ، اسپرینکلر ، اتصالات گروود ، جعبه آتش نشانی ، تجهیزات حریق ، درب ضد حریق ، پوشش های مقاوم در برابر حریق ، اجرای سیستم های موتور خانه و فروش کابل نسوز شیلد دار ، بست اسپرینکلرآماده ارائه خدمات به شما مشتریان عزیز می باشد .