جعبه آتش نشانی

  • 23 دی , 1397
  • 2905 نفر

جعبه آتش نشانی

جعبه آتش نشانی
جعبه آتش نشانی محفظه ای برای نگهداری تجهیزات اولیه اطفاء حریق است که معمولا در ساختمان ها ، منازل مسکونی ، آپارتمان ها، ادارات ، کارخانه جات، انبارهای تولیدی و ... به کار می رود.
جعبه آتش نشانی جزو اولین تجهیزات اطفا حریق است که در لحظات اولیه کارکرد بسیار بالایی دارد و می تواند علاوه بر ایجاد زمان بیشتر برای خروج ساکنین از بروز حوادث بزرگتر و بازگشت شعله های آتش جلوگیری کند. جعبه آتش نشانی معمولا به رنگ های قرمز، نقره ای (استیل) و خاکستری تولید می شوند و بروی آن ها کلمه F مخفف کلمه Fire نوشته می شود. جعبه آتش نشانی بسته به ابعاد و مکانی که استفاده می شود می تواند محتویات متفاوتی را شامل شود. محتویات جعبه های آتش نشانی اغلب شلنگ، نازل، قرقره، شیر و کوپلینگ، کپسول آتش نشانی است.

انواع جعبه آتش نشانی

انواع جعبه آتش نشانی
جعبه آتش نشانی ( فایرباکس ) شامل شیلنگ های از جنس برزنت با قطر تقریبی 4.5 سانتی متر است که به دور قرقره پیچیده شده اند. جعبه های آتش نشانی FireBox معمولا در اماکن عمومی که نیاز به سیستم های کاملی دارند استفاده می شود.
جعبه آتش نشانی Hose reel شامل شیلنگ هایی از جنس پلاستیکی است با قطر کوچک است که معمولا در ساختمان هایی با جمعیت و وسعت کم استفاده می شود .

نصب جعبه آتش نشانی

نصب جعبه آتش نشانی

نصب جعبه آتش نشانی باید در مناطق خاصی انجام شود که سهولت دسترسی را برای تمامی افراد داشته و بعلاوه مورد رؤیت عموم باشد. جعبه های آتش نشانی معمولا در مجاورت ورودی و خروجی ساختمان نصب می شود. بهترین مکان برای نصب جعبه آتش نشانی ورودی های ساختمان و راه پله های اضطراری است.
جعبه آتش نشانی معمولا به صورت افقی یا عمودی و در فاصله 130 سانتی متری از زمین بر روی دیوار نصب می شود. اینکه چه تعداد جعبه آتش نشانی در هر طبقه نصب می شود بستگی به وسعت آن طبقه دارد اما در کل فواصل بین جعبه های آتش نشانی در یک ساختمان نباید بیش از 30 متر باشد.

انواع شبکه جعبه آتش نشانی

انواع شبکه جعبه آتش نشانی
جعبه آتش نشانی در دو شبکه خشک و تر ارائه می شود:
  1. شبکه تر جعبه آتش نشانی
  2. شبکه خشک جعبه آتش نشانی

شبکه تر جعبه آتش نشانی

شبکه تر جعبه آتش نشانی

سیستم تر جعبه آتش نشانی مستقیم به لوله آب شهری متصل است و هرگاه شیر نازل باز شود آب جریان پیدا می کند. این سیستم کل ساختمان را از زیرزمین تا پشت بام پوشش می دهد. تمام خروجی های موجود در تمامی طبقات ساختمان را پوشش می دهد. از آنجا که این شبکه به آب شهری متصل است همواره در لوله آب وجود دارد و به همین دلیل به آن  شبکه تر گویند.

شبکه خشک جعبه آتش نشانی

سیستم خشک جعبه آتش نشانی به لوله آب شهری متصل نیست. آب مورد نیاز این سیستم از طریق تانکر آب موجود در ماشین های آتش نشانی تأمین می شود. از این رو ورودی این سیستم همواره نزدیک درب ورودی ساختمان در طبقه همکف نصب می گردد تا در صورت لزوم به تانکر ماشین آتش نشانی نصب شده و آب پمپاژ شود. از آنجایی که در این شبکه در لوله ها آب وجود ندارد به آن شبکه خشک می گویند.

جعبه آتش نشانی استيل

جعبه آتش نشانی استیل با طراحی منحصر به فردی ساخته می شود . نصب این جعبه آتش نشانی زیبایی محوطه لابی یا پاگرد های راه پله را دوچندان خواهد کرد . درب جعبه آتش نشانی استيل به وسیله مرغوب ترین ورق استیل با رنگ نقره ای خش دار ساخته می شود . درب کاملا ضد زنگ می باشد و توسط ورق های فومیزه ( ضد آب ) به ضخامت ۱۶ میلی متر مقاوم سازی می گردد . چاپ علایم مربوط به تجهیزات آتش نشانی و کپسول آتش نشانی با رنگ مخصوص انجام شده و پس ار چاپ در کوره پخته می گردد.
جعبه آتش نشانی استیل بعلاوه شامل بست های آلومینیومی است که ضخامت این ورق آلومینیومی در محصولات مختلف متفاوت است. در جعبه آتش نشانی استیل بنابر نیاز و کاربرد استفاده آن در آپارتمان ها، هتل ها یا کارخانجات و ... شلنگ، نازل، قرقره، شیر و کوپلینگ، کپسول آتش نشانی و ... قرار می گیرد.

قیمت جعبه آتش نشانی استیل

قیمت جعبه آتش نشانی استیل بر اساس ابعاد، ضخامت، نوع و تمام فاکتورهایی که در بالا مطرح شد متفاوت خواهد بود. برای بررسی ابعاد جعبه آتش نشانی استیل مورد نیاز خود و سفارش آن می توانید از کارشناسان گروه صنعتی بی تا انرژی پارس کیش مشاوره رایگان دریافت نمائید.
شرکت بی تا انرژی پارس کیش در زمینه ی طراحی سیتم های اعلام حریق ، اطفا حریق ،  درب ضد حریق ، فروش لوله گالوانیزه گرم ، کوپلینگ آتش نشانی، اسپرینکلر ، بوستر پمپ آتشنشانی ، اتصالات گروود ، تجهیزات حریق ، درب ضد حریق ، پوشش های مقاوم در برابر حریق ، اجرای سیستم های موتور خانه و فروش کابل نسوز شیلد دار ، اسپرینکلر خشک ، شیر چک ولوآماده ارائه خدمات به شما مشتریان عزیز می باشد .