اجرا سیستم اعلام حریق

اجراء سیتم اعلام حریق

اجراء سیتم اعلام حریق

طراحی و اجرای یک سیستم اعلام حریق مورد قبول در اماکن متفاوت مستلزم رعایت قوانین خاصی است که در استاندارد های متفاوتی این قوانین را بیان کرده اند. یکی از معتبرترین استانداردها در زمینه ی سیستم های اعلام حریق استاندارد NFPA-72 می باشد که با سخت گیری خود سعی بر بهترین ایمن سازی تجهیزات در برابر حریق را دارد. این استاندارد امروزه مورد تایید سازمان آتش نشانی ایران می باشد که بر اساس آن تائیدیه های آتش نشانی را صادر می کند. در این مقاله از شکرت بی تا انرژی پارس کیش سعی کرده ایم دستور العمل های طراحی و احرای سیست اعلام حریق را بر اساس این استاندارد بیان کنیم.
بر اساس این استاندارد مساحت هر زون حد اکثر 2000m2می باشد و حد اکثر طول هر زون 3000mمی باشد. حداکثر تعداد المان های هر زون (شامل شستی و دتکتور ..) 24 المان است و بهتر است حد اکثر 20 عدد منظور شود . هر طبقه مسکونی می تواند بر یک زون قرار گیرد.
پیشنهاد می شود شستی اعلام حریق راهرو طبقات بر یک زون مجزا باشد.
در مکان هایی که دارای ولتاژ القایی است(اتاق ترانس،سوئیچ و…..) باید از سیم روکش دار استفاده کرد . سیم ها باید یک تیکه و در لوله مستقل و مجزا باشد.
سقف ها و کف های کاذب که دارای ارتفاع بیش از 80 cmباشند ، نیاز به دتکتور دارند. اگر فاصله پارتیشن نصب شده تا سقف کمتر از 30 cm باشد ، باید برای آن دتکتور مجزا در نظر گرفت . اگر ارتفاع گچبری سقف بیشتر از 50 cm باشد لازم است دتکتور مجزا برای هر فضا در نظر گرفت.
تمامی انبارها باید دارای دتکتور باشند . در صورتی که انبار در واحد مسکونی باشد ، لازم است یک دتکتور حرارتی برای آن در نظر گرفت. برای انبارهای موجود در پارکینگ اگر به صورت ردیفی باشد در فاصله 50cm از انبارها و در فاصله حداکثر 8متراز هم نصب می شوند و اگر انبارها به صورت مجموعه ای باشد یک دتکتور در مسیر ورودی به آنها نصب می شود.
در نزدیکی تابلو کنتورهای برق باید یک دتکتور دودی نصب شود.
هر موتورخانه و چاهک آسانسور باید دارای یک زون مجزا از دتکتورهای دودی باشد(استفاده از ردیاب مکنده دودی Smoke Aspretion Systemپیشنهاد می شود).
در سوله های صنعتی و ساختمان های دارای رایزر برق ، لازم است از دتکتور مکنده دودی و یا ردیاب حرارتی کابل (Linear Heat Detector) استفاده شود .
حداکثر سطح پوشش دتکتور های دودی 100 m2و برای دتکتور حرارتی 60 m2 و حداکثر ارتفاع نصب دتکتور های دودی 12 mو برای دتکتور حرارتی 8 m می باشد .
برای استعلام قیمت درب ضد حریق ، اسپرینکلر ، جعبه آتش نشانی ، کابل نسوز شیلد دار ، بست اسپرینکلر، لوله گالوانیزه گرم با ما تماس بگیرید .

برد دتکتورهای اعلام حریق

برد دتکتورهای اعلام حریق
برد دتکتورهای دودی دایره ای به شعاع 6.5 متر و فاصله دتکتور دودی 10.6 متر تا 15 متر بر حسب مکان و آرایش نصب می باشد .
برد  دتکتورهای حرارتی دایره ای به شعاع 5.3 متر در محل هایی با ریسک بالا مانند آشپزخانه و دایره ای به شعاع 6.5 متر در محل هایی با ریسک کم تر مانند پارکینگ می باشد و فاصله دو دتکتور حرارتی باید 7.5 متر تا 10.6 متر بر حسب مکان و آرایش نصب باشد .
استفاده از دتکتورهای دو کاناله در هتل ها و ساختمان های مسکونی خوب ولی برای مکان های صنعتی لازم است از دتکتور جداگانه استفاده نمود. محل نصب دتکتور های دودی نباید در مجاورت یا نزدیک جریان هوا باشد و باید دور از پنجره و درب و فضای باز پارکینگ باشد .
حداقل فاصله دتکتور تا دیوار و یا پارتیشن 50 cmو حداکثر 7 m برای دودی و 5.5 m برای حرارتی است.
بهترین مکان نصب تابلوی اعلام حریق در نگهبانی، سرایداری و اتاق اطلاعات و یا در نزدیکی ورودی ساختمان است ، به نحوی که مورد رویت عموم و خصوصاً مامور آتش نشانی باشد.
در فضای سوله، حداکثر فاصله پیمایشی که فرد جهت رسیدن به شستی طی می کند نباید بیشتر از 20 m باشد و در سقف های شیبدار لازم است دتکتورها در ارتفاع 50 cm پائین تر از مرتفع ترین نقطه سقف نصب شوند.

شستی اعلام حریق

شستی اعلام حریق
شستی های اعلام حریق به منظور شناسایی حریق و اعلام آن به صورت دستی در طراحی یک سیستم اعلام حریق از اهمیت بالایی برخوردار می باشند، لذا جهت نصب شستی های اعلام حریق می بایست نکات ذیل مد نظر قرارگیرد:
شستی اعلام حریق باید به گونه ای نصب شود که به راحتی قابل رویت باشد . شستی اعلام حریق در حالت معمولی در ارتفاع نصب 120 تا 140 cm و تابلو اعلام حریق در ارتفاع 170 cm از کف نصب شوند.
فاصله شستی ها باید در راهروهای پهن و کم تردد بین 30 تا 45 متر باشد و فاصله شستی ها در راهروهای پر تردد و باریک و پله بین 15 تا 25 متر باشد . در کنار هر درب یا راه پله خروجی ( در هنگام تخلیه ساختمان ) یک شستی نصب شود.
از شستی در محل های فرار و خروج و ابتدای راه پله استفاده شود .

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

برای مجتمع های مسکونی و سوله های صنعتی بزرگ ، استفاده از سیستم آدرس پذیر الزامی است. حداکثر طول لوپ 3 Km و دارای حداکثر 128 المان باشد.
حداکثر طول لوپ 3 Km و دارای حداکثر 128 المان باشد.
حداکثر تعداد لوپ 4 عدد می باشد و در هر ناحیه (zone) حداکثر تعداد 24 عدد انواع سنسور در نظر گرفته شود.
کابل ارتباطی سنسورها از نوع (JY-ST-Y)mm0.8 انتخاب گردد. از کابل با سیم مقطع 1.5 ملم2 برای آزیرها و شستی ها می توان استفاده نمود .
در مجتمع های تجاری- مسکونی نیازی به ارتباط خاصی بین سیستمهای کنترل اعلام حریق واحدهای تجاری و مسکونی نیست و فقط آژیرهایی در فضای بیرون درنظر گرفته شود.
واحدهای تجاری هرکدام باید دارای یک سیستم اعلام حریق جداگانه باشند و در پاساژها از یک سیستم اعلام حریق مرکزی استفاده شود و در انتهای مسیر آژیرها مقاومت پایان خط در نظر گرفته شود.
در صورت روکار بودن سیم کشی سیستم اعلام حریق باید از لوله فلزی استفاده نمود و از کاربرد داکت های پلاستیکی پرهیز شود .
در پلانی از سیستم اعلام حریق که کابل کشی ها و مرکز اعلام حریق کشیده شده است ، توضیحی در مورد نواحی هر زون داده شود.
برای پله فرار باید یک زون مجزا در نظر گرفته شود که شاسی آن در هر طبقه و در مسیر پله فرار گیرد، نظر به اینکه در پاگرد راه پله شاسی نصب شده ، لذا شاسی جنب درب ورودی واحد ساختمانی حذف می شود.
لازم است کلیه اتاق خوابها دارای دتکتور دودی باشد . ولی فضای راهرو نیازی به دتکتور ندارد.
با توجه به میزان بالای توان صوتی آژیرهای اعلام حریق،لازم است علاوه بر زیر زمین و همکف در هر دو طبقه یک دستگاه آژیر نصب نمود به قدرت 75 دسی بل و ترجیحا در هر واحد یک بیزر با توان صوتی 30 دسی بل منظور گردد . در هر صورت هر ساختمان مسکونی باید دارای حد اقل دو آژیر باشد .
لازم است در پلانی که سیستم اعلام حریق مرکزی (F.A.C) رسم شده ، تعداد زون های آن و نیز محل کاربردی هر زون تعریف شود . برای مثال :
سیستم اعلام حریق مرکزی دارای 8 زون و به ازای هر طبقه ، همکف ، راهرو ، آسانسور و پله فرار دارای یک زون می باشد .

پنل اعلام حریق

پنل اعلام حریق
محل نصب پنل مرکزی اعلام حریق ساختمان ها در موقعیت مناسب ساختمان و ترجیحاً در تراز تخلیه (معمولاً طبقه همکف یا ورودی ساختمان) باید در نظر گرفته شود، در محل نصب دستگاه شرایط حفاظت و امنیت آن در مقابل حریق یا موارد دیگر تامین شود (ترجیحاً ایزوله در برابر حریق) و یا احتمال وقوع حریق در فضای نصب پنل اعلام حریق کم باشد .
پنل اعلام حریق (پنل مرکزی یا پنل تکرار کننده) باید در محلی نصب شود که پرسنل نگهدارنده و یا نگهبان حضور داشته باشند.
در محل نصب پنل اعلام حریق مرکزی و یا تکرار کننده ، باید روشنایی کافی وجود داشته ودر هنگام قطع برق از شرایط روشنایی اضطراری یا ایمنی تامین شود .
پنل اعلام حریق باید به سیستم ارتینگ (اتصال زمین) متصل شود.
پنل اعلام حریق باید به منبع تغذیه و شارژر مجهز بوده و محاسبه ظرفیت باطری دستگاه باید به گونه ای باشد که سیستم اعلام حریق در زمان قطع برق به مدت حداقل ۲۴ ساعت فعال بوده وشدت جریان لازم را برای حداقل ۳۰ دقیقه فعال بودن آژیرها و فلاشرها را تامین کند .
ارتفاع نصب پنل اعلام حریق می بایست از کف تمام شده تا صفحه نمایش آن ۱.۵ متر باشد .

آژیر فلاشر اعلام حریق

آژیر فلاشر اعلام حریق
در طراحی سیستم اعلام حریق حداقل صدای آژیر در فضاهای عمومی باید ۶۵ دسی بل (dB) در نظر گرفته شود. طبق استاندارد در بالا سر تخت خواب اتاق هایی که در آن سیستم کشف و اعلام حریق نصب شده است سطح فشار صوتی ادوات شنیداری نباید کم تر ازdB 75 باشد .
جهت اعلام حریق و تامین تراز شدت صوت آژیرها در مکان هایی که شدت صدای نویز محیط بیشتر از dB 60 باشد حداقل dB 5 شدت صوتی بالاتر از شدت سر و صدای محیط جهت آگاهی افراد به وسیله ادوات هشدار دهنده باید تولید شود.
در مکان های خاص یا محیط هایی با نویز زمینه بیشتر از dB 90 و یا مکان هایی که در حالت کارکرد عادی از وسایل حفاظت شنوایی به کار برده می شود استفاده از اعلام کننده دیداری مانند فلاشر ضرورت دارد .
مکان هایی مانند پارکینگ، محوطه استخر، موتورخانه مرکزی، سالن اجتماعات و مجاور درب خروجی به گذر اصلی نیاز به نصب فلاشر می باشد .
در مکان های تجمعی و یا عمومی توصیه می شود هشدار دهنده های گفتاری (Voice Evacuation) نصب گردد .
ارتفاع نصب ادوات دیداری و شنیداری باید حداقل ۲.۱ متر بالاتر از کف تمام شده باشد .
فرکانس (های) تولید شده توسط آژیرهای هشدار حریق باید در گستره Hz 500 تا Hz 1000 قرار داشته باشد .

علائم راهنمای نقشه سیستم های اعلام حریق

علائم راهنمای نقشه سیستم های اعلام حریق
علائم راهنمای نقشه سیستم های اعلام حریق

شرکت بی تا انرژی پارس کیش در زمینه ی طراحی سیتم های  اطفا حریق ، فروش تجهیزات حریق ، پوشش های مقاوم در برابر حریق ، اجرای سیستم های موتور خانه و فروش  آماده ارائه خدمات به شما مشتریان عزیز می باشد .