جعبه ها و شلنگ های آتش نشانی

جعبه ها و شلنگ های آتش نشانی

استفاده از جعبه ها و شلنگ استاندارد و مناسب آتش نشانی یکی از اجزا غیر قابل تفکیک سیستم های
اطفاء حریق به شمار می رود. به صورت کلی تولید جعبه های آتش نشانی علیرغم ظاهر ساده و کاربردی
این محصولات تابع الزامات و ضوابط ویژه ای در جزئیات نظیر انتخاب نوع و کیفیت متریال، نحوه انتخاب
لولا ها و نیز رعایت ضوابط ارگونومی در کاربرد شیرها و اجزاء داخلی است که در صورت عدم رعایت دقیق
ضوابط مذکور جعبه ها را در زمان نیاز فاقد کارایی مناسب خواهد نمود.
 
 

جعبه آتش نشانی

جعبه آتش نشانی
جعبه آتش نشانی محفظه ای برای نگهداری تجهیزات اولیه اطفاء حریق است که معمولا در ساختمان ها ، منازل مسکونی ، آپارتمان ها، ادارات ، کارخانه جات، انبارهای تولیدی و ... به کار می رود.
جعبه آتش نشانی جزو اولین تجهیزات اطفا حریق است که در لحظات اولیه کارکرد بسیار بالایی دارد و می تواند علاوه بر ایجاد زمان بیشتر برای خروج ساکنین از بروز حوادث بزرگتر و بازگشت شعله های آتش جلوگیری کند. جعبه آتش نشانی معمولا به رنگ های قرمز، نقره ای (استیل) و خاکستری تولید می شوند و بروی آن ها کلمه F مخفف کلمه Fire نوشته می شود. جعبه آتش نشانی بسته به ابعاد و مکانی که استفاده می شود می تواند محتویات متفاوتی را شامل شود. محتویات جعبه های آتش نشانی اغلب شلنگ، نازل، قرقره، شیر و کوپلینگ، کپسول آتش نشانی است.

انواع جعبه آتش نشانی

انواع جعبه آتش نشانی
جعبه آتش نشانی ( فایرباکس ) شامل شیلنگ های از جنس برزنت با قطر تقریبی 4.5 سانتی متر است که به دور قرقره پیچیده شده اند. جعبه های آتش نشانی FireBox معمولا در اماکن عمومی که نیاز به سیستم های کاملی دارند استفاده می شود.
جعبه آتش نشانی Hose reel شامل شیلنگ هایی از جنس پلاستیکی است با قطر کوچک است که معمولا در ساختمان هایی با جمعیت و وسعت کم استفاده می شود .

نصب جعبه آتش نشانی

نصب جعبه آتش نشانی

نصب جعبه آتش نشانی باید در مناطق خاصی انجام شود که سهولت دسترسی را برای تمامی افراد داشته و بعلاوه مورد رؤیت عموم باشد. جعبه های آتش نشانی معمولا در مجاورت ورودی و خروجی ساختمان نصب می شود. بهترین مکان برای نصب جعبه آتش نشانی ورودی های ساختمان و راه پله های اضطراری است.
جعبه آتش نشانی معمولا به صورت افقی یا عمودی و در فاصله 130 سانتی متری از زمین بر روی دیوار نصب می شود. اینکه چه تعداد جعبه آتش نشانی در هر طبقه نصب می شود بستگی به وسعت آن طبقه دارد اما در کل فواصل بین جعبه های آتش نشانی در یک ساختمان نباید بیش از 30 متر باشد.

انواع شبکه جعبه آتش نشانی

انواع شبکه جعبه آتش نشانی
جعبه آتش نشانی در دو شبکه خشک و تر ارائه می شود:
 1. شبکه تر جعبه آتش نشانی
 2. شبکه خشک جعبه آتش نشانی

شبکه تر جعبه آتش نشانی

شبکه تر جعبه آتش نشانی

سیستم تر جعبه آتش نشانی مستقیم به لوله آب شهری متصل است و هرگاه شیر نازل باز شود آب جریان پیدا می کند. این سیستم کل ساختمان را از زیرزمین تا پشت بام پوشش می دهد. تمام خروجی های موجود در تمامی طبقات ساختمان را پوشش می دهد. از آنجا که این شبکه به آب شهری متصل است همواره در لوله آب وجود دارد و به همین دلیل به آن  شبکه تر گویند.

شبکه خشک جعبه آتش نشانی

سیستم خشک جعبه آتش نشانی به لوله آب شهری متصل نیست. آب مورد نیاز این سیستم از طریق تانکر آب موجود در ماشین های آتش نشانی تأمین می شود. از این رو ورودی این سیستم همواره نزدیک درب ورودی ساختمان در طبقه همکف نصب می گردد تا در صورت لزوم به تانکر ماشین آتش نشانی نصب شده و آب پمپاژ شود. از آنجایی که در این شبکه در لوله ها آب وجود ندارد به آن شبکه خشک می گویند.

جعبه آتش نشانی استيل

جعبه آتش نشانی استیل با طراحی منحصر به فردی ساخته می شود . نصب این جعبه آتش نشانی زیبایی محوطه لابی یا پاگرد های راه پله را دوچندان خواهد کرد . درب جعبه آتش نشانی استيل به وسیله مرغوب ترین ورق استیل با رنگ نقره ای خش دار ساخته می شود . درب کاملا ضد زنگ می باشد و توسط ورق های فومیزه ( ضد آب ) به ضخامت ۱۶ میلی متر مقاوم سازی می گردد . چاپ علایم مربوط به تجهیزات آتش نشانی و کپسول آتش نشانی با رنگ مخصوص انجام شده و پس ار چاپ در کوره پخته می گردد.
جعبه آتش نشانی استیل بعلاوه شامل بست های آلومینیومی است که ضخامت این ورق آلومینیومی در محصولات مختلف متفاوت است. در جعبه آتش نشانی استیل بنابر نیاز و کاربرد استفاده آن در آپارتمان ها، هتل ها یا کارخانجات و ... شلنگ، نازل، قرقره، شیر و کوپلینگ، کپسول آتش نشانی و ... قرار می گیرد.

قیمت جعبه آتش نشانی استیل

قیمت جعبه آتش نشانی استیل بر اساس ابعاد، ضخامت، نوع و تمام فاکتورهایی که در بالا مطرح شد متفاوت خواهد بود. برای بررسی ابعاد جعبه آتش نشانی استیل مورد نیاز خود و سفارش آن می توانید از کارشناسان گروه صنعتی بی تا انرژی پارس کیش مشاوره رایگان دریافت نمائید.
شرکت بی تا انرژی پارس کیش در زمینه ی طراحی سیتم های اعلام حریق ، اطفا حریق ،  درب ضد حریق ، فروش لوله گالوانیزه گرم ، کوپلینگ آتش نشانی، اسپرینکلر ، بوستر پمپ آتشنشانی ، اتصالات گروود ، تجهیزات حریق ، درب ضد حریق ، پوشش های مقاوم در برابر حریق ، اجرای سیستم های موتور خانه و فروش کابل نسوز شیلد دار ، اسپرینکلر خشک ، شیر چک ولوآماده ارائه خدمات به شما مشتریان عزیز می باشد .

شلنگ آتش نشانی

شلنگ آتش نشانی یکی از اجزای مهم لوازم آتش نشانی و اطفاء حریق برای انتقال آب با فشار و دبی بالا است که باید در انتخاب نوع آن دقت کافی را داشته باشید تا شلنگ آتش نشانی ای با بهترین کیفیت و حداکثر کارایی را انتخاب کنید. زیرا در صورتی که شلنگ آتش نشانی معیوب باشد و جنس آن مناسب نباشد ممکن است در هنگام اطفاء حریق شلنگ آتش نشانی بترکد و عملیات اطفا حریق را با مشکل رو به رو کند و باعث خسارات مالی و جانی شود .
شلنگ آتش نشانی

نکات مهم برای خرید شلنگ آتش نشانی


برای انتخاب شلنگ آتش نشانی باید به چند مشخصه توجه کرد : 
 • طول شلنگ آتش نشانی
 • جنس شلنگ آتش نشانی
 • فشاری که شلنگ آتش نشانی می تواند تحمل کند

مشخصات لوله های آتش نشانی

شلنگ های آتش نشانی دارای استاندارد هایی می باشند که در زیر به توضیح آن ها می پردازیم .

طول لوله های آتش نشانی

در استاندارد BS ( انگلستان ) طول لوله ها 15، 18، 25، 30، 36 متر پیشنهاد شده است که در کشور انگلستان طول لوله های مورد استفاده در آتش نشانی ها 25 متر و در کشور ایران 20 متر است.

قطر لوله های آتش نشانی

لوله های نواری آتش نشانی با قطر 1“و2/1 -1 “و4/3-1“و2“و2/1-2“و 4/3-2“و3“و2/1-3“ اینچ  تولید شده است . که در آتش نشانی های ایران معمولاً بیشتراز2/1-1 “ اینچ و2/1 -2 “  اینچ استفاده می شود.

وزن لوله ها

وزن وسایل مورد استفاده در آتش نشانی ها در کار حمل ونقل و جا به جایی آن تأثیر بسیاری دارد لذا استانداردها حداکثر وزن لوله را مشخص می کند. وزن لوله ها بر اساس استاندارد 5173 انگلستان ( BS ) می باشد .

دسته بندی شلنگ های آتش نشانی

شلنگ آتش نشانی برای خاموش کردن آتش یا به اصطلاح اطفاء حریق به کار می رود. جنس شلنگ آتش نشانی از مواد مختلفی ساخته شده است. این شلنگ ها دارای انواع مختلفی می باشند که به طور کلی می توان آن ها را به دو دسته متفاوت تقسیم کرد: 
 1. شلنگ آتش نشانی مسکونی
 2. شلنگ آتش نشانی ماشین های آتش نشانی

انواع شلنگ آتش نشانی

شلنگ آتش نشانی نواری یا پارچه ای

این شلنگ در حالت بدون آب، به شکل یک نوار تخت دور قرقره یا روی رک مخصوص قرار می گیرد. جهت استفاده باید ابتدا به صورت کامل روی زمین پهن شده و سپس با باز نمودن شیر آب، پر از آب شود. استفاده از این شلنگ ها، مخصوص افراد آموزش دیده می باشد و به صورت های مختلف جمع می شوند .
شلنگ آتش نشانی نواری یا پارچه ای

شلنگ آتش نشانی لاستیکی

این شلنگ معمولا از جنس لاستیک بوده و حالت ظاهری آن در شرایط بدون آب و آب گیری شده، مشابه هم است. استفاده از نوع شلنگ آتش نشانی ساده و بدون نیاز به آموزش بوده و جهت استفاده در مراحل اولیه حریق در نظر گرفته می شود و معمولا در قرقره های آتش نشانی استفاده می شود .
شلنگ آتش نشانی لاستیکی

شلنگ آتش نشانی خرطومی

برای گرفتن آب از منابع روباز بهره گیری می شود.

شلنگ آتش نشانی برزنتی

ساختار شلنگ برزنتی به دو قسمت تقسیم میشود : 1-لایه خارجی : که از جنس نخ پرلون با جنس پلی استر و بافت مدور است . 2-لایه داخلی : لایه داخلی شلنگ آتش نشانی برزنتی از جنس لاستیک میباشد . 
شلنگ آتش نشانی برزنتی دارای مشخصات زیر می باشد .
 
 1. انعطاف‌پذیری بالا
 2. سازگاری با انواع آب و هوا
 3. دوام بالا در برابر حرارت وگرما و مواد شیمیایی
 4. ضد سایش و کارکرد طولانی
 5. فشار کارکرد ۱۸-۴۵
شرکت بی تا انرژی پارس کیش در زمینه ی طراحی سیتم های اعلام حریق  ، فروش لوله گالوانیزه گرم ، اسپرینکلر ، اتصالات گروود ، جعبه آتش نشانی ، تجهیزات حریق ، درب ضد حریق ، پوشش های مقاوم در برابر حریق ، اجرای سیستم های موتور خانه ، اسپرینکلر خشک ، بست اسپرینکلر آماده ارائه خدمات به شما مشتریان عزیز می باشد .