درب ضد حریق

 • 6 بهمن , 1397
 • 434 نفر

درب ضد حریق

درب ضد حریق به درب هایی گفته می شود که برابر حرارت مقاوم ۱ الی ۲ ساعت می توانند کاملا مقاوم باشند ومناسب برای جلوگیری از گسترش حریق در فضاهای باز است.معمولا چهارچوب درب ضد حریق از جنس فولاد و روکش درب  از ورق فولاد با پوشش رنگ تمام کوره ای می باشد.
 
درب ضد حریق
داخل درب پشم سنگ نسوز عایق حرارتی قرار دارد که در برابر آتش تا ۴ ساعت در دمای ۸۰۰ درجه سانتیگراد مقاوم است.اطراف درب با  لاستیک درزگیر نسوز پوشانیده شده است جهت جلوگیری از ورود دود ، در حرارت بالا ، دود سمی تولید نمی کند. در ساختمان ها  برای تامین فرصت و زمان مورد نیاز برای افراد جهت فرار از آتش سوزی و همچنین برای محافظت از سازه و اجزای ساختمان از درب ضد حریق استفاده می شود. این درب ها که در پاگرد پله اضطراری ساختمان ها نصب می شوند وظیفه محافظت از ساکنین در زمان آتش سوزی را دارند.ساختار داخلی درب های ضد حریق از پشم سنگ نسوز به عنوان عایق حرارتی استفاده می شود و می توانند تا مدت ها پس از آتش سوزی از ورود آتش و دود به پله های اضطراری جلوگیری نمایند.
استفاده از درب های مقاوم در برابر حریق در سالیان اخیر با توجه به رشد ساختمان های بلند مرتبه در کشور ما افزایش قابل توجهی داشته است.
درب های مذکور با توجه به خواص مکانیکی در نظر گرفته شده در  سیستم عایق بندی، بین یک تا چهار ساعت در برابر شعله مستقیم مقاومت می کنند و مانع نفوذ دود و شعله به مسیر فرار می شوند.
درب های مقاوم در برابر حریق در سطح بین المللی توسط سازمان های UL و یا BS گواهی می شوند. 
 

چهارچوب درب ضد حریق

پروفیل چهارچوب های ارائه شده به صورت انحصاری از ورق آهن الکتروگالوانیزه به ضخامت 1/5 میلیمتر بوده و دارای نوار سیلیکونی مخصوص مقاوم در برابر حرارت تا دمای 250 درجه سانتیگراد می باشد و در صورت درخواست مشتری نوار دودبند قابل اضافه شدن می باشد.

لنگه درب ضد حریق

مواد تشکیل دهنده درب های ضد حریق به شرح زیر می باشد:

دولایه ورق آهنی پشت و رو

از ورق آهن گالوانیزه یا الکتروگالوانیزه استاندارد به ضخامت 1 میلیمتر با رنگ کوره ای به اضافه تقویت های مخصوص.

اسکلت پروفیلی تقویت داخل درب

اسکلت پروفیلی مستطیل شکل به ابعاد داخل درب، همراه با تقویت های لازم که داخل درب تعبیه می گردد. جهت استحکام بیشتر و جلوگیری از تغییر شکل و ابعاد درب زمان آتش سوزی، پانل ضدحریق داخل درب بوسیله چسب های مخصوص ضد حریق به ورق های رو و پشت درب چسبانده می شود. در صورت نیاز به شیشه دید جاسازی آن نیز انجام می گردد.

رنگ آمیزی درب ضد حریق

درب ها پس از تولید به رنگ سفید(Ral 9010)، طوسی روشن(Ral 7035) ویا رنگ مورد درخواست خریدار با سیستم کوره ای رنگ آمیزی می گردد.

مواد پرکننده فضای داخل درب ضد حریق

 • پانل پشم سنگ فشرده Rock wool  باوزن مخصوص 150-100 kg/m
 • ضریب انتقال حرارت w/m.k 0.035 در 25 درجه سانتیگراد
 • مقاوم در برابر حرارت، بدون تغییر شکل تا دمای 850 درجه سانتیگراد
 • باگواهی بین المللی (Test certificate) از شرکت Krupp koppers آلمانی

درب های ضد حریق از نظر کاربرد

 1. درب های خروج اضطراری برج های مسکونی، اداری و هتل
 2. درب های بیمارستانی
 3. درب های مخصوص خزانه و انبار
 4. درب های مخصوص نیروگاه های برق

انواع درب ضد حریق

درب ضد حریق چوبی نیز  به دلیل سهولت ساخت در ابعاد مختلف و همچنین نصب در چهارچوب درب های چوبی معمولی مورد استفاده بسیاری از سازندگان می باشد.
درب ضد حریق شیشه ای به صورت استاندارد برای مجتمع های مسکونی، تجاری و اداری که به شکل آپارتمان در چند طبقه و چند واحدی ساخته می شود در هر طبقه برای مواقع اضطراری درب مخصوص به سمت پله فرار و یا محیط امن طراحی و نصب می گردد.

درب ضد حریق شیشه ای

درب های ضدحریق در انواع متفاوتی قابل ارائه می باشند؛ از جمله: درب ضد حریق شیشه ای لولایی، درب ضد حریق شیشه ای کشویی و ... . انتخاب هر یک از این مدل ها بر اساس محل مورد استفاده متغیر می باشد و هر کدام را باید با توجه به اندازه دهنه، متراژ کار، وجود فضای کافی برای باز و بسته شدن درب انتخاب نمود. درب شیشه ای ضدحریق می تواند در مدل تک درب و دو درب اجرا شود. همچنین می توان نیمه ای از درب را به صورت ثابت و نیمه دیگر آن را به صورت بازشو پیاده سازی نمود که از این مدل اکثرا برای شیشه های دودبند و یا درب های کشویی استفاده می شود.

راهنمای خرید درب ضد حریق

 1. مقاومت در برابر حریق بر حسب ساعت و دقیقه که از یک ساعت نباید کمتر باشد.
 2. ضخامت ورق فولادی کار شده در داخل درب که نباید از ۱ میل کمتر باشد.
شرکت بی تا انرژی پارس کیش در زمینه ی طراحی سیتم های اعلام حریق ، اطفا حریق ، فروش لوله گالوانیزه گرم ، اسپرینکلر ، اتصالات گروود ، جعبه آتش نشانی ، تجهیزات حریق ، درب ضد حریق ، پوشش های مقاوم در برابر حریق ، اجرای سیستم های موتور خانه آماده ارائه خدمات به شما مشتریان عزیز می باشد .